19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
13:40
31-12-2012
  

Maliki: Erdoğan Türkiye'yi parçalayacak!

Irak Başbakanı Maliki'den Başbakan Erdoğan'a hiç de diplomatik olmayan eleştiriler geldi.

Facebook da Paylaş
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ın ellerinde parçalanacağını ve bölgenin güvenliği açısından zararlı bir parçaya dönüşeceğini iddia etti.

Maliki, Sumayre Haber kanalına yaptığı açıklamada “Erdoğan çok fazla konuşuyor ve her seferinde devletlerarası diplomatik ilişki adabına aykırı sözler sarf ediyor. Sunduğu projelerin arkasında ise hem Türkiye için hem de bölge için sorun oluşturacak birçok mesele var. Bu nedenle eminim ki, Türkiye bu adamın elinde parçalanacak ve bölgenin güvenliği için zararlı bir parça haline dönüşecek” dedi.

Erdoğan'ın Irak'ın Suriye'ye dönüşmesini arzuladığını ve bunun için çalıştığını iddia eden Maliki, “Erdoğan önce ülkesini Suriye krizinden çıkarsın, sonra Irak'la ilgili ne yapacağını düşünsün” dedi.

Türkiye'nin yakında parça parça olacağını iddia eden Maliki, sözlerine “Türkiye'nin yakında parçalanacağını düşünüyorum. çünkü ülkede Aleviler, Kürtler, şiiler, Laik Türkler ve onların muhalifleri var. şu an Türkiye'deki sorunlar günlük hale gelmeye başladı. Erdoğan'ın kafasında ise bölgedeki sorunları yaymak için farklı düşünceler var” şeklinde devam etti.

Bölgedeki ülkelerin çoğunun Türkiye başbakanının duyarsızlıkları yüzünden endişe duyduğunu iddia eden Maliki “Ortada problem oluşturacak bir anlaşma var. çünkü Türk siyaseti Kürdistan bölgesini tehlikeye attı. Türkiye'nin bölgeye girişi diğer ülkelerin de girişine zemin hazırlayacak ama biz buna sessiz kalmayacağız. Türk hükümeti Iraklı Türkmenlerden Kerkük konusunda ısrarcı olmamalarını istedi. Bu bazı şeylerin varlığını gösteriyor. Takip ediyoruz ve asla sessiz kalmayacağız” iddiasında bulundu.

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler