19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
12:27
05-01-2013
  

Maliki Karşıtı Sünni ve şiiler Namazda Buluştu

Irak'ta Maliki hükümetinin politikalarını protesto eden Sünni ve şiiler, Cuma namazını birlikte kıldı.

Facebook da Paylaş 

Irak'ın önde gelen şii liderlerinden Mukteda Sadr, başkent Bağdat'taki Abdülkadir Geylani Camisi'nde Sünnilerle birlikte Cuma namazı kıldı.

Gün içinde, 2010 yılında kanlı bir saldırıya maruz kalan bir kiliseyi de ziyaret eden Sadr, ardından sıkı güvenlik önlemleri altında Abdülkadir Geylani Camisi'ne gelerek, Sünnilerle beraber Cuma namazı kıldı.

Sadr, Irak'ta Maliki hükümetinin politikalarına karşı devam eden gösterilere açık destek veriyor.

Gösterilere destek amacıyla yerel televizyonlara açıklama yapan eski Irak Başbakanı ve Sünni lider Eyat Allavi, ''Yeni çözümlerin gelmesi için Maliki hükümetinin feshedilmesi gerekiyor'' dedi.

Maliki hükümetinin başarısızlığını her yönden kanıtladığını ileri süren Allavi, hükümetin görevde kalmasının büyük sorunlar çıkaracağını belirterek, erken seçim çağrısı yaptı.

Kerkük'te arbede yaşandı

Kerkük kentinde Cuma namazı sonrası düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler sırasında polisle göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis göstericileri durdurabilmek için havaya ateş açtı.

Bu arada, Irak ordusuna bağlı birliklerin yaklaşık 100 nakil aracıyla Celevla kentinde bulunan göstericilerin bulunduğu alana girdiği, askerlerin göstericilerin çadırlarını dağıttığı, bazı göstericileri darbettiği öğrenildi.

Maliki'ye istifa çağrısı

Felluce ve Musul'da da Cuma namazından sonra on binlerce kişi, ''Direniş Cuması'' adıyla gösteri düzenledi ve Başbakan Maliki'ye istifa çağrısında bulundu.

Bu arada Musul'da Maliki karşıtı gösterileri engellemek isteyen Irak askerlerinin Cuma namazı sonrası çok sayıda camiye baskın düzenleyerek imam ve hatipleri darp ettiği öğrenildi.

Musul kenti yönetimi, cuma namazı sonrası Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı protesto gösterisi düzenleyenlerin darp edildiği iddiaları üzerine şikayet komitesi kurdu.

Yönetim, hak ihlalleri yaşayanlara şikayette bulunmaları çağrısında bulunarak, şikayetlerin değerlendirilerek yargıya intikal ettirileceğini kaydetti.

Muhaliflerden 8 maddelik talep listesinde

çlke genelinde protesto gösterileri düzenleyen muhalifler, 8 maddelik taleplerinin karşılanmaması halinde gösterilere devam edeceklerini duyurdu.

Muhaliflerin talep listesinde şu maddeler yer alıyor:

 

1- Tutuklu erkek ve kadınların serbest bırakılması
 

2- Uluslararası toplumun çağrıları doğrultusunda idam hükümlerinin infazının durdurulması
 

3- Mukaddes mekanların yönetimiyle ilgili yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesi
 

4- Terörle mücadele kanunu ve bu kanunla ilintili davaların iptal edilmesi
 

5- Genel af ilan edilmesi
 

6- Adli soruşturmaya ilişkin yasal düzenlemenin iptali
 

7- Güvenlik ve yargı başta olmak üzere, devletin tüm kurumlarında kapsamlı yolsuzluk soruşturmaları yapılması
 

8- Uluslararası gözlemcilerin denetimi altında nüfus sayımının yapılması

Maliki'den itidal çağrısı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, protesto gösterilerine devam eden muhaliflere itidal çağrısı yaptı.

Protesto gösterilerinin ilgili makamlardan izin alınarak yapılması gerektiğine vurgu yapan ve göstericilerin taleplerinde dikkatli olmaları gerektiğini belirten Maliki, ''Göstericiler, siyasi süreci baltalamaya yönelik yasadışı faaliyetlerde bulunmamalı. İnsanların ve devletin haklarına zarar verecek hareketlerden kaçınmalı. Halk, meşru taleplerini protesto yoluyla dile getirebilir. Ancak, gösteriler sivil itaatsizliğe dönüşmemeli'' uyarısında bulundu.

 

AA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler