03 Ağustos 2021 Salı Saat:
14:54
07-01-2013
  

Maliki: Ortadoğu Kamplaşıyor

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Ortadoğu ve ülkesindeki durumla ilgili açıklamalar yaptı.

Facebook da Paylaş
 

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Ortadoğu'da rekabet ve kamplaşmaya doğru gidildiğini kaydederek, bunun ülkesini olumsuz etkilediğini söyledi. çlkede Maliki'ye istifa baskısı ise artıyor.

Maliki, Irak Ordusunun kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ordunun sadece düşman gruplara karşı değil, radikal ideolojinin uzantısı gruplarla da mücadele ettiğini kaydetti.

Irak ordusunun modern silahlarla donatılmış olması gerektiğini kaydeden Maliki, bununla birlikte "Bölgede bir silahlanma yarışı istemiyoruz" dedi.

MALİKİ'YE BASKI ARTIYOR

çte yandan ülkede Sünniler, diktatörlükle suçladıkları Maliki'nin istifasını isteyen gösteriler düzenlemeyi sürdürüyor. Anbar bölgesinde yeni gösteriler düzenlendi.

Rejimin yıkılmasından bu yana yakalanamayan Saddam Hüseyin'in "hayalet" lakaplı eski yardımcısı İzzet İbrahim Ed-Duri, ortaya çıkan yeni video görüntüsünde, Sünnilere protesto gösterilerini sürdürme çağrısında bulundu.

Maliki'nin istifasını isteyenlere şii muhalifler de katıldı. Muktada Essadr'a bağlı bir milletvekili, Maliki'ye istifa çağrısında bulundu.

Iraklı siyasi gözlemciler, ülkedeki krizin ancak gelecek yıl yapılması planlanan genel seçimin öne alınmasıyla aşılabileceği görüşünde.

 

 

Dünya Bülteni

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler