22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
08:13
06-02-2013
  

Rusya'dan Patriotlara Bastion'lu Cevap

Türkiye'de Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'ya konuşlandırılan 6 Patriot bataryasına karşılık Rus yönetimi misilleme

Facebook da Paylaş 

Rusya Savunma Bakanlığı, "Patriotlar'ın Türkiye'ye konuşlanmasıyla bölgede dengeler değişti" diyerek Karadeniz kıyısına Bastion adlı gelişmiş füze sistemi yerleştirme kararı aldı.
 

ADALARA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Türkiye 'nin Suriye 'den yönelen tehdit nedeniyle NATO'dan talep ettiği Patriot sistemleri Rusya'nın tepkisiyle karşılanmıştı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, ABD, Almanya ve Hollanda tarafından gönderilerek Türkiye'de Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'ya konuşlandırılan 6 Patriot bataryasına karşılık Rus yönetimi misilleme kararı aldı. Izvestia gazetesinin Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre Rus yönetimi, daha önce Kuril Adaları'na yerleştirileceği açıklanan Bastion (Burç) tipi hava savunma sistemlerini Karadeniz Kıyısı'ndaki sahil kenti Anapa'ya yerleştirme kararı aldı.

 

RUS ASKERİ YETKİLİ KONUşTU

Karadeniz Donanması bünyesinde kullanılan 3 Bastion'a ek olarak yerleştirilecek olan yeni sistemin tamamen bölgedeki Patriotlar'a yanıt niteliği taşıdığı belirtiliyor. Gazeteye isim vermeden konuşan Rus yetkililer, "Bu sistem hem kara hem hava hedeflerini vurabilecek özelliğe sahip. Suriye'deki iç savaş ve Türkiye'ye konuşlandırılan Patriot sistemleri nedeniyle 25'inci tabur için böyle bir güçlendirme yaptık" dedi.

 

Yine gazeteye konuşan bir başka askeri yetkili de, "Patriotlar savunma amaçlı sistemler ve güney sınırımız için bir tehlike arz etmiyorlar. Ama Rusya büyük bir güçtür. Bölgedeki güç dengelerine yanıt vermemiz gerek" ifadesini kullandı.

 

ensonhaber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler