09 Ağustos 2022 Salı Saat:
07:10
31-01-2018
  

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi Sona Erdi

Bildirgede, Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Suriye Ordusu’nun korunması ve Suriye sınırlarını korumak, yabancı güçlerle ve terörizmle mücadele için göreve devam etme kararı alındı.

Facebook da Paylaş

 

 

Birçok skandala sahne olan Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi sona erdi.

 

Kongrenin ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldı. Bildirgede; “Suriye halkı kendi geleceğine ve siyasal sisteme seçimle karar vermeli. Dini veya etnik kökeni ne olursa olsun bütün Suriyeliler eşit haklara sahiptir.” denildi.

 

Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için temel konularda anlaşılan kongrede, Suriye’nin seçimle birlikte demokratik bir yola girmesi ve Suriye Ordusu’nun korunması gerektiği de belirtildi.

 

Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte Suriye'de savaşan ÖSO ve bünyesinde bulunan Cephetuş'-Şamiyye, Feylaki'ş-Şam, Ahraru'r Şam, Hamza Bölüğü, Ceyşu'n Nasır, Nureddin Zenki Tugayları, Sukur el Cebel, Semerkand Tugayı, Muntasır Billah Tugayı, Sultan Murat Tümeni, Fatih Sultan Mehmet Tugayı vs. bazı gruplara laf etmek neredeyse vatan hainliğine eşdeğer hale gelmesine rağmen Soçi Kongresinde imzalanan 'Suriye Ordusu’nun Korunması' maddesi gereğince Suriye Ordusu ile sık sık sıcak çatışmaya giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) terör örgütü konumuna düştü.

 

Peki, Soçi'de Göze Batanlar Neydi:

 

Suriye Zirvesi’nin yapıldığı Soçi’de derin bir bayrak krizi yaşandı. Bunun üzerine zirvede Türkmenleri Türk heyeti temsil etti. Türkmenler fiili Suriye Devlet bayrağı nedeniyle zirveye katılmama kararı aldı.

 

Öte yandan bazı Kürt gruplar da Afrin Operasyonu nedeniyle zirveye katılmazken, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü elebaşı Mihraç Ural'ın Soçi Kongresi'nde bulunmasına haklı olarak tepki gösterdi ve duyduğu bu rahatsızlığı Rus makamlarına ileterek izahat istedi.

 

Soçi zirvesinde ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un konuşması sırasında gergin anlar da yaşandı. Lavrov'un konuşması, delegeler arasından yükselen seslerle kesildi. Rusya'yı Suriye'deki hava saldırılarında sivilleri öldürmekle suçlayan bazı delegeler Rusya'nın masum halkı katlettiğine dair sloganlar attı.

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler