19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
13:19
11-12-2012
  

Talabani`den Esad`a açık destek

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Suriye yönetimini güçlü olarak niteledi ve Suriye Cumhurbaşkanının asla düşmeyeceğini söyledi.

Facebook da Paylaş

 Irak'ı ziyaret eden bir grup Kuveytli gazetecinin sorularını yanıtlayan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani şu açıklamada bulundu: Suriye'nin dosyası biraz karışıktır. Suriye'de sadece bir taife yoktur. Orada Aleviler, Dürzüler, Kürtler, İsmailiye mezhebi mensupları ve Arap Sünniler vardır. Bununla birlikte halihazırda Suriye ordusu geçmişte olduğu gibi güçlüdür ve devlet ülkedeki çeşitli kurumlara tam manasıyla hâkimdir.

Irak Cumurbaşkanı Talabani sözlerine şöyle devam etti: Uluslar arası toplum Suriye'de mevcut yönetimin yerine radikal bir yönetimi kabul etmeyecektir. Zira dünya ülkeleri ifratçı yönetimlerden korkmaktadır. şu bir gerçektir ki Suriye konusunda bölge ülkeleriyle dünya farklı düşünmektedir. Rusya şu açıklamayı yaptı: Beşşar Esad'ı savunmuyoruz ama Amerika'nın da bölgedeki yönetimleri değiştirmesinin karşısında duracağız.

Talabani şöyle konuştu: Biz, Kürtlere Suriye yönetimi aleyhinde asla silahlı mücadeleye girmemelerini, ancak barışçı itirazlara katılmalarını tavsiye ettik.


shafaqna.com/turkish

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler