17 Eylül 2021 Cuma Saat:
20:12
03-10-2018
  

Abdest Hükümleri ile İlgili Sorular

Yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Yüzün Sol El ile Yıkanması

 

Soru: Acaba abdest alındığı zaman yüzü sol el ile yıkamanın bir sakıncası var mıdır?

 

Cevap: Bir sakıncası yoktur.

 

Yüzü ve Kolları İkinci ve Üçüncü Defalarda Yıkamak

 

Soru: Abdest alındığı zaman, yüz ve kollar iki yahut üç defa yıkana bilir mi?

 

Cevap: Abdestte yüzü ve elleri bir kez yıkamak farz, iki kez yıkamak müstehap, üç kez ve daha fazlası haramdır. Hangi yıkamanın birinci, ikinci veya üçüncü yıkamak olduğu hususu abdest niyetiyle azanın yıkanmasına bağlıdır. Buna göre üç defa yüze su dökülür ve üçüncü defasında abdest niyeti amacı güderse sakıncası olmaz ve üçüncü yıkama ilk yıkama sayılır. Ama yüzüne üç defa su döker ve her yıkamada abdest niyeti güderse üçüncü yıkama haram olur.

 

Bedene Yapışan Bir Şeyin Mani Olduğu Hakkında Şüphe

 

Soru: Eğer insanın bedenine bir şey yapışmış olsa ve insan bundan dolayı suyun bedene ulaşıp ulaşmadığında şek ederse, acaba abdesti ve gusülü sahih midir?

 

Cevap: Abdest ve gusülde bir şeyin yapıştığı bilinir ama onun, suyun ulaşmasına engel olup olmadığında şüpheye düşülürse, o şey giderilmeli veya suyun onun altına geçmesi sağlanmalıdır.

 

Bedende Suyun Ulaşması İçin Maninin Olduğu Hakkında Şüphe

 

Soru: Abdest yahut gusül için, eğer bedende suyun ulaşmasını engelleyecek bir maninin olduğundan şüphe edilirse, acaba onu araştırmak gerekir mi?

 

Cevap: İnsan, abdest azalarına bir şeyin yapışıp yapışmadığından şüphe ederse, verdiği ihtimal halkın nazarında yerinde bir ihtimal sayılırsa -meselâ, çamurla uğraştıktan sonra çamurun eline yapışıp yapışmadığından şüpheye düşerse- azalarını incelemeli ve maninin olmadığına dair kesin bilgi sahibi olmalıdır.

 

Tükenmez Kalemin Mürekkebinin Abdestte Engel Olması

 

Soru: Tükenmez kalemin mürekkebi ele geçmiştir, acaba ne kadar olursa abdesti batıl etmez?

 

Cevap: Eğer suyun deriye ulaşmasını engelleyecek şekilde olursa abdesti batıl eder. Suyun deriye ulaşıp ulaşmadığı hakkında şüphe edilirse bu durumda mutlaka temizlenip, giderilmelidir.

 

Başa Mesh Çekildiğinde Jölenin Mani Olması

 

Soru: Biri saçına jöle sürüyordu ve ona saça sürülen jölenin abdest alındığı zaman başa mesh esnasında suyun ulaşmasına engel olduğu söylendi. Şimdiye kadar bu halde kılmış olduğu namazların hükmü nedir?

 

Cevap: İyice araştırın, eğer gerçekten jöle; başa mesh esnasında suyun başa ulaşmasına engel ise abdest batıldır ve bu durumda şimdiye kadar kılınan namazların kazası yapılmalıdır.

 

Ojenin Abdestte Mani Olması

 

Soru: Bir bayan tırnaklarına sürmüş olduğu oje ile abdest alabilir mi?

 

Cevap: Hayır, ojeli tırnaklar ile abdest almak ve abdest azalarına suyun ulaşmasını engelleyecek bir şeyin bulunması sahih değildir.

 

Tırnaklardaki Pisliğin Mani Olması

 

Soru: Acaba tırnakların içindeki pislik, abdest almada bir engel midir?

 

Cevap: Normal miktarda uzun olan tırnağın altı kirli olursa, alınan abdestin sakıncası yoktur. Ama tırnak kesilirse, abdest için kirlerin temizlenmesi gerekir. Yine eğer tırnak normalden uzun olursa, normalden fazlanın altındaki kirlerin temizlenmesi gerekir.

 

Abdestin Engelinin Abdestten Önce Olduğu Hakkındaki Şüphe

 

Soru: Abdest aldıktan sonra bedeninde bir şey görür ve onun abdeste engel olduğunda şüphe eder yahut engel olduğunu iyice bilir, ama abdest esnasında bulunmakta mıydı yoksa abdestten sonra mı oluştu, bu hususta şüphe ederse acaba abdesti sahih midir?

 

Cevap: Abdestten sonra, abdest organlarında suyun geçmesini önleyecek bir engel olduğunu görür ve abdest zamanı mı, yoksa abdest sonrası mı bulunduğunu bilmezse, abdest zamanı o engelin farkında olmadığını bilme durumunda, yeniden abdest alması gerekir, aksi takdirde onun abdesti sahihtir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler