21 Haziran 2021 Pazartesi Saat:
17:04
02-09-2014
  

Af Örgütü: IŞİD Etnik Temizlik Yapıyor

Uluslararası Af Örgütü, IŞİD'in Kuzey Irak'ta azınlıklara yönelik etnik temizlik yaptığına dair ellerinde yeni kanıtlar olduğunu açıkladı.

Facebook da Paylaş


Af Örgütü, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) bölgeyi kan gölüne dönüştürdüğünü söyledi.

Af Örgütü, özellikle Ağustos ayında Sincar'da, IŞİD'in yüzlerce sivili öldürdüğüne dair yeni kanıtlar olduğunu belirtti. Örgütün açıklamasında "12 yaşındaki erkek çocukları ve yetişkin erkekler IŞİD'i ele geçirdiği kentlerde öldürüldü" denildi.

Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Irak'ta işlenen "insaniyetsizliğin ve akla hayale sığmayacak" boyutlarda olduğunu belirterek eylemlerin araştırılması için bölgeye bir ekip gönderildiğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Komisyonu, IŞİD'in bölgedeki Hristiyanlar, Ezidiler, Türkmenler, Şabaklar, Ehl-i Hak, Sabaları ve Şii grupları tehdit ettiğini belirtti.


Irak güçleri IŞİD'e karşı ilerliyor

Irak'ta ordu, Şii milisler ve Kürt güçler Emirli'nin (Amerli) IŞİD'in elinden almasını takiben IŞİD'e karşı ilerleyişini sürdürüyor. Öte yandan IŞİD'e karşı savaşan güçler, örgütün kalesi olarak bilinen yerlerden Süleyman Bey kasabasına girdi.

Irak'ta şiddet eylemleri IŞİD ve yandaşı Sünni isyancı grupların ülkenin kuzeyi ve batısının bir bölümünün kontrolünü ele geçirmesi sonrası hızla artmıştı.

Büyük çoğunluğu sivil olmak üzere binlerce insan ölürken bir milyon fazla insan yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalmıştı.


Emirli'de halk memnun

Emirli sakinlerinin IŞİD'e karşı gelmeleri üzerine katliamla tehdit edildikleri ortaya çıktı.

Pazartesi günü Emirli'ye giren BBC muhabiri Gabriel Gatehouse ve ekibi, Emirli sakinlerinin aileleriyle tekrar bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını aktarıyor.

Emirli sakinleri BBC'ye, kasabanın artık güvende olduğunu ancak normal hayata geri dönmek için yapılması gereken çok iş olduğunu söyledi.

Gatehouse, bölgede hâlâ IŞİD güçleri bulunduğunu, bu yüzden kasabaya varmanın hâlâ sorunlu olduğunu söylüyor. Emirli'ye giden Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise Irak'ın IŞİD militanlarına mezar olacağını söyledi.

Alanda bulunan muhabirler, Irak ve Kürt güçlerinin ilerleyişinin IŞİD'e karşı son aylarda kazanılan en büyük başarı olduğunu söylüyor.


İran'ın rolü

Kürt Peşmerge güçleri Süleyman Bey kasabasını geri almalarını havaya ateş açarak ve indirdikleri siyah IŞİD bayrağını yanlarında gezdirip kasaba içinde tur atarak kutladı.

AFP haber ajansı, yakınlardaki Yankaca kasabasının da kuşatıldığını, militanlara yönelik ağır silahlar ve makineli tüfeklerle saldırıldığını duyurdu.

Milisler, İran'ın son operasyonlarda silah desteği ve askeri planlamayla rol oynadığını söyledi. Irak güçlerinin son ilerleyişi Emirli'nin ele geçirilmesini takiben gerçekleşiyor.

 

BBC Türkçe

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler