18 Mayıs 2022 Çarşamba Saat:
16:53

Ahlaki Davranışlar

30-09-2020 20:29


 

 

 

 

 

 

 

 

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

 

 

Hemen hemen birçoğumuz, kendimizi hayatın akışına kaptırmış olarak yaşıyoruz. Doğal olarak, hayatın akışı bizi yapmamız gerekenleri ya yapmamaya ya da vaktinin dışında yapmaya itmektedir. Örneğin namaz vakitleri, müstehap ameller vs. Bazen işimiz gereği, bazen plansız yaşamaktan dolayı namaz vakitlerini kaçırabiliyoruz. Yine müstehap amelleri yapmamayı tercih edebiliyoruz. Bazı amellerin kendine has vakitleri vardır. O vakitlerde yapılması uygun görülmüştür. Örneğin gece namazı gibi gecenin bir bölümünde kalkıp kılınması müstehap olan bir namaz. Yani bazı ibadet ve davranışlar için belli vakitlerle sınırlıyız. Ancak bazı davranışlar var ki herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Üstelik zayıf olan ibadetlerimizi de telafi eder. Bu davranışlardan belki de en önemlisi "güzel ahlâk" davranışıdır. Bu konuyla alâkalı İmam Cafer sadık (as) şöyle buyurmaktadır:

 

“İnsanların arasına karıştığın zaman, eğer yapabiliyorsan, veren el olmadan kimseyle arkadaşlık etme. Çünkü insanın ibadette bir takım eksiklikleri olabilir; ama (güzel) ahlâk sahibi ise, Allah onu, gündüzünü oruçla, gecesini de ibadetle geçiren kimselerin derecelerine ulaştırır.”(1)

 

Bu hadisle ilgili olarak şu yanılgıya düşmemekte fayda vardır. Mezkur hadiste hiç ibadet yapmayandan değil, ibadetlerini yerine getiren ancak yukarıda saydığımız bazı nedenlerden dolayı vaktinde yapamayan ya da ibadetlerini aksatan kullardan bahsedilmiştir.

 

Yine yapmamız tavsiye edilen ve herhangi bir zaman veya mekânla kısıtlanmayan ahlakî davranışlardan birisi de "güzel konuşmak " davranışıdır. Hatta Allah düşmanı olsa bile nitekim Allah (c.c) Hz Musa'ya şöyle vahyetmiştir:

 

“Firavuna gidin; o gerçekten azdı. Ona yumuşak söz söyleyin; belki öğüt alır veya korkar.”(2)

 

Ayetten de anlaşılacağı üzere Firavun gibi sapkın ve şirk ehline bile yüce yaratan güzel ve yumuşak konuşulmasını emretmiştir. Firavun gibi birine bile güzel ve yumuşak söz söylenmesi istenilmişken, neden müminlere karşı güzel söz söylemekten geri duruyoruz. Gün içinde yüzlerce mümin ve Müslümanla karşılaşıyoruz. Bu güzel ahlâkî davranışı yapmak için sayısız fırsatımız varken, bazen tam tersi kötü söz söyleme gafletinde bulunuyoruz. Yüce Allah bizleri kötü söz söyleme gafletinden korusun ve bizleri güzel ahlâk ile ahlaklandırsın.

 

 

 

  

 

 

 

----------------------------------

1 Usul-u Kâfi cilt 2

2 Taha- 43.44

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !