18 Ocak 2022 Salı Saat:
16:08
31-05-2016
  

Al-i Halife Rejiminden Haksız Karar

Al-i Halife rejiminin Bahreyn halkının devrimini bastırma girişiminin devamında bu kez, el-Vefak Cemiyeti Genel Sekreteri aleyhinde başka bir haksız karar verildi.

Facebook da Paylaş

El-Lo Lo tv kanalının verdiği habere göre, Bahreyn Temyiz Mahkemesi, bugün Bahreyn el-Vefak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Selman hakkında 4 yıl verilen hapis cezasını 9 yıla yükseltti.

İslami el-Vefak Cemiyeti, Şeyh Selman hakkında verilen bu kararı kışkırtıcı olarak niteleyip, kararı reddederken, bu kararın ülkede siyasi krizin sürmesine neden olacağını belirtti.

Dün Bahreynli eylemciler gösteri düzenleyerek, Şeyh Selman başta olmak üzere bütün siyasi tutukluların serbest kalmasını istemişti.

Al-i Halife rejimi, Vefak Cemiyeti Genel Sekreteri Şeyh Selman'ı 2015'te, halkı rejimi devirmeye teşvik etme suçlamasıyla 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

Eleştiri Geldi

 

Bahreyn ve Arabistan’da siyasi aktivistlere karşı verilen haksız kararlarla birlikte, BM insan hakları konseyi yayınladığı raporda, her iki ülkeyi dünyada insan haklarını en fazla ihlal eden ülkeler olduğunu belirtti.

Bahreyn ve Arabistan yargı kurumunun, Bahreyn İslami Vifak cemiyeti genel sekreteri şeyh Ali Salman’a ve Arabistan siyasi hukuk merkezi üst düzey üyesi Abdul-Aziz el-Şebili hakkında 9 yıl hapis cezasının verilmesinden sadece bir gün sonra, BM insan hakları konseyi yayınladığı raporda Al-ı Halife ve Al-ı Suud rejimlerince insan haklarının ihlal edilmesinden kaygılı olduğunu belirtti.

Rapora göre Al-ı Halife ve Al-ı Suud rejimleri, Bahreyn ve Arabistan’da siyasi aktivistlere karşı ayırımcı siyasetlerl, Şiilerin kendi dini törenlerini yerine getirmelerini engellemekte ve ırkçı siyasetler izlemekte. Bu arada Bahreyn insan hakları merkezi de Pazartesi günü ülkede insan hakları ihlalleri konusunda yayınladığı bildiride Al-ı Halife rejimin sadece geçen yılda 883 kişiyi protesto gösterilerine katılma suçundan tutukladığını belirtti. Bahreynli kaynaklar dün verdikleri haberde, Bahreyn yargı kurumunun yasa dışı ve insani değerlere aykırı bir kararla şeyh Ali Salman’ın 4 yıllık hapis cezasını 5 yıl daha arttırarak, 9 yıla yükselttiğini belirtti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler