09 Ağustos 2022 Salı Saat:
08:32
22-04-2020
  

Alevi Âlimler ve Aydınlar Platformu'ndan Bildiri

Alevi Alimler ve Aydınlar Platformu (AAAP) Yaklaşan Ramazan Ayı dolayısı ile ilgili olarak Ramazan ve Oruç bildirisi yayınladı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla 

 

 

Bizler Alevi Âlimleri ve Aydınları olarak Ramazan Ayı Orucu hakkında Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.a) ve onun Ehl-i Beytinin yolunu izlemekteyiz.

 

Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi, 185’inci ayette şöyle buyuruyor:

 

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, o ayın hepsini oruçla geçirsin.”

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.a) şöyle buyuruyor:

 

“Oruç, insanlara verilen emanettir; öyleyse bu emaneti koruyun.”

 

İmam Ali (as) şöyle buruyor:

 

“Ey insanlar! Bu ay (Ramazan ayı) Allah’ın diğer aylara üstün kıldığı bir aydır. Bu ayın diğer aylara olan üstünlüğü, biz Ehl-i Beytin diğer insanlara olan üstünlüğümüz gibidir.”

 

Biz Aleviler de Kur’an’ın ve Peygamber Efendimiz ve onun Ehl-i Beytinin, 12 İmamlar’ın ışığında şunu söylüyoruz:

 

Biz Aleviler, Ramazan ayına saygı gösterir ve o ayda oruç tutarız. Bu ayda Kur’an nazil olmuştur. Bu ay, Allah’ın rahmet ve bereket ayıdır. Kadir gecesi bu aydadır. Bu ayda 12 İmamların ilki olan İmam Ali (a.s) şehit olmuştur.

 

 

Alevi Âlimler ve Aydınlar Platformu

(AAAP)

21 Nisan 2020

 

 

 

Dönem Sözcüsü: Alevi Din Âlimi Ali Akın Caba 

          

Alevi Din Âlimi Hüseyin Alagöz; Alevi Din Âlimi Özgür Arapoğlu; Alevi Din Âlimi Muhammed Taşkaynatan; Alevi Din Âlimi Seyit Ali Üremiş; Alevi Din Âlimi Ali Akın Caba; Alevi Din Âlimi Sadık Gökgöz; Alevi Din Âlimi Seyit Nuri Sevim; Alevi Din Âlimi Tekin Polat; Alevi Din Âlimi Kadir Tezşah; Alevi Din Âlimi İbrahim Kanadlı;

Hatay/EHDAV Gn. Bşk. Alevi Din Âlimi Ali Yeral

Çerkezköy Ehlibeyt Derneği Başkanı ve Dedesi Seyit Sinan Boztepe

Çerkezköy Ehli Beyt Dergahı

Çorum Ehlibeyt Vakfı;

Çorum İmam Ali Mescidi;

Alevi Dedeleri Birliği

Seyit Ertuğrul Ayan (Dede); Ehdav Gn. Bşk. Yrd. İbrahim Temam; Seyit Hacı Yeğin (Dede); Seyit Deniz Düzgün Doğan (Dede); Ali Erbudak; Fazıl Ağış; Şehriban Erdem; Teoman Şahin; Ali Andağ, Atilla Gölcük; Altan Demir; Haydar Turna; Ersin Yaşar; Şadiye Yaşar; Hülya Gökgöz; Zeynep Yaşar; Kadim Yaşar; Alican Gökgöz; Muhammed Ali Arapoğlu; Fevzi Oktay Sağmen; Özcan Polat; Barış Durna; Seyit Erdem Demir (Dede); Mihrali Camgöz; Seyit Mustafa Fener (Dede); Yaşar Yüksel; Kemal Akdeniz; Seyit Levent Patlak (Dede); Mehmet Elma; Mustafa Çolak; Seyit Murat Dursun Aydın (Dede); Seyfettin Barlas; Ünal Kayır; Zeynel Gözel; Bülent Çadırcı; Hüseyin Kara; Hüseyin Akça; Ümit Kolbüken; Seyit Ulaş Düzer (Dede); Yusuf Taşdan; Elif Gültekin; Gülcan Güzel; Meral Çadırcı; Gülcan Güzel; Tanju Şahin; Ali Rıza Üremiş; Ahmet Çoban; Ferhat İşleyen; Hüseyin Gerlevik; Kamil Taşdan; Zekine Aslan; Çiser Taşdan; Müslüm Taşdan; Serkan Camalan; Cem Karabayır; Hüseyin Aslan; Necip Adıgüzel; Şerafettin Benli; Ahmet Kalender; Yaşar Demir; Ali Teke; Ediz Gök; Enis Göğü; Mahmut Aydın; Hasan Hüseyin Zobar; Muharrem Çetin; Cemal Gökgöz; Seriye Gökgöz; Burhan Gökgöz; Arzu Gökgöz; Muhammed Ali Gökgöz; Gül Gökgöz; Volkan Gökgöz; Tuncay Anıl; Deniz Anıl; Yunus Anıl; Hamza Akman; Hasan Gökgöz; Poyraz Özpolat; Yilmaz Özpolat; Elif Gültekin; Burhan Gökgöz; Sati Gökgöz; Zeynep Gökgöz; Ali Yalçınkaya; Arif Solak; Hüseyin Özcan Canpolat; Göksel Geçit...

 

Elbette bu isimler büyük bir okyanustan sadece bir örnektir ki daha binlerce canımız bu yolda bizimle beraberdir…

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler