07 Aralık 2021 Salı Saat:
08:07
09-01-2021
  

Allame'nin Kur'an Okuma Arzusu

Her defasında farklı bir Kur'an'ı okuyormuşum gibi hissediyorum...

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ

 

"...O halde Kur'ân'dan size kolay geleni okuyun!"

                                                                                                            Muzzemmil/20

 

 

Hiç şüphesiz Merhum Allame Tabatabaî gibi büyük bir ariften öğreneceğimiz çok şeyler vardır. 'Allame Tabatabaî'yi Tanımak' adlı eserde de bizlere yol gösteren küçük bir anektot yer almakta ve şimdi bu konuyu inceleyeceğiz.. 

 

 

Kuşkusuz insan doğduğun ilk günden son nefesini vereceği ana kadar Kur'an'a muhtaçtır. Sırat-ı Müstakim'den yüz çevirerek kendilerini 'Kur'an'a ihtiyacım yok' olarak tanımlayanlar, delalet çukurunda boğulacaktır.Hüccetû'l İslam Muhammed Fazıl Tebrizî şöyle anlatır;


Arkadaşlarımdan biri merhum Allame Tabatabaî'yi evine misafirliğe davet etmişti. Arkadaşım, benimle birlikte birkaç arkadaşımı da Allame Tabatabaî'nin ilminden faydalanmak ve onu görmek şerefine nail olmak için aynı gün evine davet etti.

Davet akşamı Allame bana;

- Ben 30 yıl önce İstahr-i Şûkulî'ye (Tebriz'de güzel bir gezinti alanı) gitmiştim. Eğer arkadaşlara ayıp olmazsa yarın gün doğumunda oraya gitmek istiyorum. dedi. Ben;

- Eğer müsaadeniz olursa ben sizi götürmek isterim. dedim ve kabul ettiler.

Sabah erken saatlerde Allame Tabatabaî'yi istediği yere götürmek için arabaya bindik. Yolda Allame, cebinden küçük bir Kur'an çıkararak şöyle dedi;

- Ben, her gün bir cüz Kur'an okumak için kendime söz verdim. 40 yıldır bu ameli aralıksız yapıyorum. Dün akşam misafirlik dolayısıyla bir cüz okuyamadım. Şimdi kaza etmem lazım!

Böylece her ay Kur'an'ı bir defa hatim etmiş oluyorum. Ama her defasında sanki farklı bir Kur'an'ı okuyormuşum gibi hissediyorum! Çünkü her defasında bilmediğim yeni bir şeyi öğreniyorum.

Kur'an'dan daha fazla yararlanmak için Allah'ın bu hakire daha fazla ömür vermesini istiyorum. Kur'an okumaktan ve her defasıda yeni şeyler keşfetmekten ne kadar haz duyduğumu bilemezsiniz!


 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler