03 Ağustos 2021 Salı Saat:
14:51
15-02-2013
  

Amerika Dize Gelip çaresiz Kalacaktır

Tahran Cuma hatibi; İran`ın Amerika`yı dize getirerek çaresiz bırakacaktır.

Facebook da Paylaş 

Bu haftanın Tahran Cuma namazı Tahran çniversitesi bahçesinde Uzmanlar Meclisi çyesi Ayetullah Ahmed Hatemi'nin imamlığında eda olundu.

Ayetullah Hatemi hutbesinin bir bölümüde ABD Başkan Yardımcısı'nın İran'a müzakere önerisine işaret ederek, Joe Biden'in bu önerisini küstahça bir davranış olduğunu zira ABD Başkan Yardımıcısı bir yandan İran'a baskı yapmaktan bahsedeken diğer yandan müzakereden bahsettiğini belirtti.

Tahran Cuma hatibi, ABD ile müzakereler hayat pahalılığı 10 kat artacağını ifade ederek, sultacılık peşinde olan Amerika'nın müzakareden yana olmadığını, Amerika'nın, dünyaya, bu yöntemle İran'ı dize getirerek müzakere masasına çektiğini bildirmek niyetinde olduğunu konuşmasına ekledi.

Bu Uzmanlar Meclisi çyesi, Allah'ın lütfüyle İran'ın Amerika'yı dize getireceğini, Amerika ile ilgili her çeşit kararı İslam İnklılabı Rehberi Ayetulllah Hamanei verdiği dolayısıyla hiçkimsenin izni olmadan bu hususta karar veremeyeceğini kaydetti.

Hutbesinin devamında Filistin, Suriye ve Bahreyn'deki gelişmelere işaret eden Tahran Cuma hatibi Ayetullah Ahmed Hatemi, Filistin, Suriye ve Bahreyn'deki sorunların halkın hakimiyeti ile çözülebileceğini söyledi.

Bu ülkelerdeki sorunların çözümüne yönelik mantıklı önerilerinin herkesçe kabul edilebileceğini belirten Ayetullah Hatemi, "Filistin, Suriye ve Bahreyn'de halkın hakimiyetine inanıyoruz" dedi.

Tahran Cuma hatib, işgal altındaki topraklar da dahil tüm Filistin'de olduğu gibi Suriye ve Bahreyn'de de her vatandaşın bir oy hakkı olduğunu savunduklarını söyledi.

ABD ve AB'nin iki yıldır Suriye'ye terörist ihraç ettiğini hatırlatan Ayetullah Hatemi, "Suriye'deki sorun, yine bizzat onların kendi aralarında yapacakları müzakerelerle hallolacak" diye konuştu.

Diğerlerinin de sonunda Suriyeliler arasında müzakere yapılması gerektiği noktasına geldiğini belirten Ayetullah Hatemi, BM raporlarına göre Suriye'de 60 bin kişinin teröristler tarafından öldürüldüğüne dikkati çekti.

Ayetullah Hatemi, Bahreyn'de de eninde sonunda halkın hakimiyetinin gerçekleşeceğine olan inancını dile getirdi.

 

MHA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler