25 Ocak 2022 Salı Saat:
12:22
15-04-2015
  

Ankara Artık Güvenilir Görülmüyor

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin artık güvenilir bir ülke olarak görülmediğini yazdı...

Facebook da Paylaş
 

Financial Times Gazetesi bugün dört sayfalık özel bir Türkiye eki yayımladı. Gazetenin uluslararası ilişkiler editörü David Gardner'ın ekteki yazısının başlığı, "Ankara artık güvenilir görülmüyor."

David Gardner yazısında şu ifadelere yer vermiş:

"Türkiye bundan dört yıl önce Ortadoğu'da istikrarın temel taşı olarak görülüyordu. Kökleri siyasi İslama dayanan pragmatik bir hükümetin yönetiminde Nato ittifakının sadık bir üyesiydi, Avrupa Birliği üyeliğine de adaydı. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batı'da, dış güçlerin şekillendirme çabalarına karşı koyan bölgenin en güvenilir ismiydi. Şimdi tüm bunlar çok uzun bir zaman önceymiş gibi görünüyor.

Dönemin Dışişleri Bakanı olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "komşularla sıfır sorun" politikasını o dönem yere göre sığdıramıyordu. Şimdi ise Türkiye'nin neredeyse sorun yaşamadığı komşusu yok. Bu noktada örnek verilebilecek ülkeler; İsrail, Mısır, Suriye ve Irak ile daha düşük ölçekte Suudi Arabistan ve İran.

Türkiye'yi geçmişte takdir edenlerin çoğu şimdi büyük bir hayalkırıklığı yaşıyor ve bu ülkeye kuşkuyla bakıyor. Türkiye, geçen yıla kadar Suriye'ye gitmek isteyen gönüllü cihatçıların topraklarını kullanmalarına izin verdi. IŞİD dışındaki grupları kollamış olsa da, IŞİD muhtemelen Türkiye'nin cihat hattı olmadan Suriye ve Irak'ta direniş hareketini domine edemezdi."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler