27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
00:32
11-04-2016
  

Ankara ve Amman Anlaşmaya Uymalılar

ŞAM Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi

Facebook da Paylaş

Sana haber ajansının haberine göre, Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi terörle mücadelenin Suriye’nin birinci ve temel davası olduğunu vurgularken, tüm dünya devletlerinin olduğu gibi Suriye’nin de önceliği olduğunu ifade etti.

Meyadin Televizyonuna yaptığı açıklamada Zoubi; IŞİD ve Nusra Cephesine karşı operasyonların açık bir şekilde devam ettiğine dikkat çekerken, bu terör örgütlerin çatışmaları durdurma anlaşmasıyla ilgileri olmadığını belirtti. Zoubi son zamanlarda ideolojik ve mali nedenlerden dolayı bu terör örgütlerine bir dizi terör grubunun katıldığını ve bunların da anlaşmaya bağlı kalmadıklarını söyledi.

Enformasyon Bakanı Zoubi; Ankara ve Amman başta olmak üzere ABD’ye tabi olan başkentlerin Suriye’de çatışmaları durdurma anlaşmasına bağlı olmaları gereğinin altını çizdi. Zoubi etkileri altındaki silahlı grupların anlaşmaya balı olmalarını sağlamak için ABD’nin müttefikleri olan devletlere baskı uygulaması gerektiğini vurguladı.

Halep’in terörden temizleme operasyonlarının geniş bir şekilde devam ettiğini belirten Zoubi; orada bulunan silahlı cemaatlerin Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine bağlı terörist cemaatler olduğunun altını çizdi.

Yapılması beklenen Cenevre görüşmelerinde herhangi bir ilerlemenin sağlanmasının ‘yurtdışı muhalefet’ olarak adlandırılan taraflara bağlı olduğunu ifade eden Zoubi; bu tarafların ciddi bir şekilde siyasi sürece girmesi ve ortak bir siyasi vizyona sahip olması gerektiğini vurguladı. Zoubi bu tarafların aynı zamanda sözde değil pratikte ve öncelik olarak teröre karşı olduğunu belirtmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi halde bu tarafların arasında terör örgütleri temsilcileri bulunduğunu ifade eden Zoubi; ya da Türkiye ve Suudi Arabistan rejimleri veya ABD’yi temsil ettiklerinin göstergesi olacağını söyledi.

Bakan Zoubi ‘muhalefet’ olarak adlandırılan bir kısım taraflarla direk olarak diyaloga oturmanın Suriye halkına bir kısım açıklama gerektirdiğini belirtirken, bu görüşmelerde yer alacak muhalefet gruplarda hiçbir terör örgütü ya da cemaatinin bulunmaması gereğinin altını çizdi.

‘Siyasi geçiş’ sürecine giriş kapısının genişletilmiş birlik kabinesi olduğuna işaret eden Zoubi; kimi tarafların diyalog sürecinden uzak tutulması halinde genişletilmiş birlik kabinesini oluşturmanın mümkün olmadığını belirtti.

BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın Şam ziyaretinin Cenevre diyalog görüşmeleri çerçevesinde geldiğine dikkat çekerken, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının de Mistura’yı dinlemesi ardından uygun gördüğü cevabı vereceğini belirtti.

Suriye ordusunun yanında yabancı güçlerin bulunduğuna ilişkin spekülasyonlar konusunda ise Bakan Zoubi; destekçi güçler ve İranlı askeri danışmanlar haricinde yabancı güçlerin bulunmadığını belirtti. Zoubi İranlı güçlerin bulunması halinde Suriye’nin bunu açıklayacağını söyledi.

Terörle gerçekten ve ciddi bir şekilde mücadele etmek isteyen her tarafın Suriye devleti ya da Rusya ile koordinasyona girmesi gereğine vurgu yapan Zoubi; bunun haricinde terörle mücadele yönündeki çabaların ciddiyetsiz iddialardan ibaret olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan konusunda ise Bakan Zoubi; Riyad’ın Yemen’in kum çölünde battığını ve can kurtaran arayışına düştüğünü ifade etti. Zoubi; Suudi rejiminin Suriye devleti mefhumunu yıkmaya çalıştığını belirtti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler