06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
18:49
12-01-2016
  

Arabistan'ın Sünnilikle Alakası Yok!

Şeyh Nemr, Arabistan hükümetinden isteklerini uluslararası düzeyde dile getiriyordu...

Facebook da Paylaş
 
Pakistan Âlimler Birliği, Ayetullah Nemr'in idamına tepki göstererek 'Suudi Arabistan hükümetinin Sünnilikle hiç bir alakası yoktur. (Miladi) 1926 yılında sahabeden binlercesinin ve Ehlibeyt'in mezarlarını yıkmaları, Suudilerin Kutsal Selefilik boyutunu yansıtan bir eylemdir' şeklinde açıklamada bulundu.
 
Pakistan Âlimler Birliği adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Dr. Emced Çeşti;
 
"Şeyh Nemr'in şahadeti, İslam dünyasının ortak sorunudur. Şeyh Nemr'i idama götüren istek ve talepler, aslında dünyadaki tüm Sünnilerin talepleridir. 
 
Şeyh Nemr, Arabistan hükümetinden isteklerini uluslararası düzeyde dile getiriyordu. Suudilerin Şeyh Nemr'in taleplerine verdiği karşılık Yezidi bir uygulamadır ve monarşinin, diktatörlüğün veya krallığın olduğu devletlerde bu uygulamalar doğal karşılanır.
 
Suudi hanedan her zaman insan haklarını tahkir etmiş, Suudi Arabistan'da bile insan haklarına asla riayet etmemiştir. Suudilerin Şeyh el-Nemr'i kafasını keserek idam etmesi ve yine geçmişte uyguladığı benzer yöntemle birçok çocuğu idam etmesi dünyayı sarstı, sarsmaya devam ediyor.
 
Şeyh Nemr'in idamı karşısında ne Müslüman ülkeler elle tutulur bir tepki ortaya koydu ne de insan haklarını desteklediğini iddia eden uluslararası toplum tepki gösterdi. Şeyh Nemr'in idamına uluslararası toplumun sessiz kalması, tartışmalı ve soru işaretleri yaratan bir konudur" ifadelerini kullandı.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler