18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:02
11-01-2016
  

Arap Birliği'den Arabistan'a Destek

İran, komşu ülke olarak kalabilmesi için teröre destek vermekten vazgeçmesi gerekir...

Facebook da Paylaş
 
Suudi Arabistan'ın talebi üzerine dün Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin. Zayid başkanlığında dışişleri bakanları seviyesinde düzenlenen olağanüstü toplantı sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin. Zayid, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, ortak basın toplantısı düzenledi. Yayımlanan sonuç bildirgesinde; "Suudi Arabistan'ın Tahran'daki büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluğuna yapılan saldırılardan dolayı İran'ın kınanmasının" kararlaştırıldığı bildirildi.
 
Abdullah bin. Zayid, toplantıda Arap ülkeleriyle İran arasındaki meseleler, Suriye krizi ile İran'ın Lübnan ve Irak'a müdahalesinin ele alındığını belirterek, "İran bizim komşumuz. Bu sebeple konumunu belirlemesi gerekiyor. İran, Batı ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor ama Arap ülkelerine karşı bu yönde bir adım atmıyor" dedi.
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise Suudi Arabistan'ın İran'ın ihlallerini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği nezdinde gündeme getirdiğini ve tüm bu kuruluşların İran'ı kınadığını, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da (İİT) bu konuyla ilgili bir toplantı düzenleyeceğini ifade etti.
 
Adil el-Cubeyr, "İran'ın komşu ülke olarak kalabilmesi için teröre destek vermekten vazgeçmesi gerekir. Aksi takdirde Arap ülkelerinin muhalefetiyle karşılaşacaktır" diye konuştu.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler