21 Haziran 2021 Pazartesi Saat:
17:16
12-12-2014
  

Aşırıcılık Din Değil Karakterdir!

Biz, Hz. Hüseyin'e olan sevgimizle bugünün Yezitlerini ölüme mahkum edeceğiz...

Facebook da Paylaş

 

12.12.2014 Cuma günü Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi'nde kılınan Cuma namazında konuşan Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras, İslam dininin her türlü aşırıcılığı reddetiğini söyleyerek şöyle konuştu:

 

"İslam, sevgi ve kardeşlik dinidir. Kendisi gibi düşünmeyen veya inanmayanı ötekileştirmek veya dışlamak gibi eğilimlere asla müsaade etmez.

 

İslami mezheplerin Şia veya Ehlisünnet diye adlandırılması sebebi fıkhi konularda elde edilen deliller sonucu orataya çıkan uygulamalardır. Kimse bu farklılıkları din farklılığı olarak algılamasın. Bugün, Müslümanları tehdit eden radikal gruplar, sadece İslam içinde yer alan akımlar değildir. Nitekim Hrıstiyanlık başta olmak üzere diğer dinlerde de kendisi gibi olmayanı aforoz etme girişimleri tarihin her döneminde vuku bulmuştur.

 

Temelinde ötekileştirme yatan ve zamanla aşırılığa dönüşen bu zihinsel sapmalar bir din değil karakterdir ve dine özgü bir davranış şekli değildir. Eğer bir erkek evinde eti kendisi yiyip kemikli parçaları eşine veya çocuklarına yediriyorsa bu adam dindar olunca kendisi gibi olmayanları ötekileştiren bir karaktere sahip olacaktır. Aynı şey siyasiler içinde geçerlidir. Muhalif olduğu parti üyelerini dışlaması, o parti üyelerini ötekileştirmesi bir zaman sonra halktan belirli bir kesimi görmezden gelmesini hatta vatandaşlık haklarını ihlal etmesine sebep olur.

 

İmam Cafer-i Sadık'ın (a.s) öğrencilerinden biri ateist bir grupla konuşması esnasında gereğinden fazla asabi davranıp sert çıkışınca ateist gruptan biri "Sen kimin öğrencisisin?" diye sorar. İmam Sadık'ın öğrencisi "Resulullah'ın torunu Cafer-i Sadık'ın" diye cevap verince adam, "Buna inanmıyoruz. Çünkü biz defalarca sözünü ettiğin kişiyle konuştuk. Bize öylesine şefkatli ve güzel dille konuştu ki O'nunla kardeşmişiz gibi hissettik" der.

 

İslam böyle bir dindir. Senin gibi inanmayan birine bile sevgi ve saygı göstermeni gerektirir. Ama maalesef bazılarımız bırakın başka bir dinde olana kardeşlik elini uzatmayı aynı dinin hatta aynı mezhebin mensubu olduğu kardeşini bile aforoz ediyor. Kardeşlik bağını kesiyor."

 

Cuma hutbesini ikinci bölümünde ise yaklaşan Erbain günlerine değinen Akaras hoca:

 

"Irak Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamalara göre şu ana kadar Erbain ziyareti için Kerbela'ya yürüyen aşıkların sayısı 17 milyonu geçmiş durumda. Hiçbir dinde hiçbir ekolde her an yanı başında patlayacak bir bomba ile öldürüleceğini bilen 17 milyon insanı bir araya toplayamazsınız. Bu Hz. Hüseyin (a.s) ve eşsiz ashabının kanı ve İmam Zeynulabidin'in ve Hz. Zeyneb (s.a) gözyaşlarının, zalimlerin tahtalarını yerle bir eden sözlerinin neticesidir. Belki Yezit ve avaneleri Hz. Hüseyin'i şehit ederek yüreklerimizde kıyamete kadar soğumayacak bir ateş yakıp bizi öldürmek istediler ama biz ölmedik, ölmeyeceğiz. Lakin bunu iyi biliyoruz ki biz, Hz. Hüseyin'e (a.s) olan sevgimizle bugünün Yezitlerini ölüme mahkum edeceğiz" diye konuştu.

 

Cuma namazından sonra Hz. Hüseyin'in (a.s) Kerbela'daki türbesinde dalgalanan bayrağın camii cemaatinin ziyareti için açılması duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler