17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
14:27
16-05-2022
  

Ay Tutulması ve Yapmamız Gerekenler

Ay ve güneş tutulmaya başladığı anda insan Ayat Namazı'nı kılmalıdır. Ama namazı geciktirir ve ay veya güneş açılmaya başlarsa, eda veya kaza niyeti etmeden Ayat Namazını kılmalıdır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Küsûf ve Husûf Nedir?


Sözlükte “örtmek; kararmak” anlamlarına gelen Küsûf, güneş için kullanıldığında ayın güneşle dünya arasına girerek güneş ışığını engellemesi yani güneş tutulması olayını ifade eder. Küsûf kelimesiyle anlam bakımından ilişkili olan ve sözlükte “batmak, görünmez olmak” manasına gelen Husûf ise ay ile ilgili olarak kullanıldığında dünyanın ay ile güneş arasına girerek ayın yüzeyine güneş ışığının ulaşmasını engellemesi yani ay tutulması demektir.

 

Küsûf ve Husûf kelimeleri güneş ve ay tutulması hakkında birbirinin yerine kullanılmakla birlikte fıkıh ve astronomi literatüründe genellikle güneş tutulması için Küsûf, ay tutulması için Husûf kelimesi yaygınlık kazanmıştır. Diğer taraftan güneş ve ay tutulmasının ikisine birden “Küsûfân” veya “Husûfân” denildiği de olur.

 

Şii ulemasının üzerinde ittifak ettiği Ayat Namazı dört şeyden ötürü vacip olur:

 

1- Güneş tutulması

 

2- Ay tutulması

 

3- Deprem

 

4- Siyah ve kızıl rüzgârlar vb. halkın çoğunluğu korkarsa bunlar için de Ayat Namazı kılınmalıdır.

 

Ay ve güneş tutulmaya başladığı anda insan Ayat Namazı'nı kılmalıdır. Ama namazı geciktirir ve ay veya güneş açılmaya başlarsa, eda veya kaza niyeti etmeden Ayat Namazını kılmalıdır.

 

Ayat Namazı iki rekâttır. Her rekâtta beş rükû vardır. Niyet ettikten sonra tekbir alınmalı ve Fatiha ile bir sure okumalıdır. Sonra rükûya gidilmeli ve rükûdan doğrularak tekrar Fatiha ile bir sure okunmalıdır. Ardınca yine rûkuya gidilmeli ve bu tam olarak beş defa tekrarlanmalıdır. Beşinci rükûdan doğrulduktan sonra secdeye giderek iki secde yapmalıdır. Secdeden sonra ayağa kalkılarak birinci rekâttaki gibi ikinci rekât da kılınmalıdır. İkinci rekâtta iki secde yapıldıktan sonra oturur halde teşehhüt ve selam okunarak namaz bitirilir.

 

Ayat Namazı şu şekilde de kılınabilir:

 

Niyet ve tekbirden sonra Fatiha okumalı, daha sonra bir surenin ayetlerini beşe bölerek, her bölümünü okuduktan sonra rûkuya gidilmelidir.

 

Mesela İhlâs suresini beşe bölerek Ayat Namazı şöyle kılınabilir: Fatiha Suresi okunduktan sonra  “Bismillahirrahmanirrahim” denilir, sonra rûkuya gidilir. Rükûdan kalkarak “Kulhu vallahu ehad” denilir ve tekrar rûkuya gidilir. Rükûdan doğrulduktan sonra “Allahu's-Samed” denilir, yine rûkuya gidilir. Tekrar doğrulduktan sonra  "Lem yelid ve lem yuled" denilir, yine rûkuya gidilir. Rükûdan kalkıp "Ve lem yekunlehu kufuven ehad” denilir ve tekrar rûkuya gider. Rükûdan kalktıktan sonra secdeye gidip iki secde yapılır ve ayağa kalkıp ikinci rekâtı da birinci rekât gibi kılındıktan sonra secdelerden hemen sonra teşehhüt ve selam okunarak namaz bitirilir.

 

Ayat Namazı'nda Ezan ve İkame okunmaz. Ama sevap ümidiyle üç defa “es-Selah” demek müstehaptır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler