01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
06:03
19-10-2020
  

Ayetullah Mekarim'den Karabağ Açıklaması

Ayetullah Nasîr Mekarim Şirâzî / Kum / İran - Ekim / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ayetullah Mekarim Şirâzî, Müslümanları Karabağ bölgesinin işgalden kurtuluşunu desteklemeye davet eden bir bildiri yayınlayarak, "Her türlü arabuluculuğun, müzakerenin ve bu bölgenin tamamen özgürleşip, İslam dünyasına geri dönmesine yol açacak tüm kararları destekliyoruz." dedi.

 

Ayetullah Nasîr Mekarim Şirâzî’nin açıklamasının tam metni aşağıdaki gibidir:

 

 

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

 

Son günlerde Karabağ bölgesinden gelen endişe verici haberler bir kez daha düşünce ve yüreklerimizi İslam dünyasının bir parçası olan bu bölgeye sevk etti. Yıllar önce acımasız bir şekilde işgal edilen bu topraklarda tekrar savaş ateşi alevlenmiş, mazlum Müslüman halkın kanı dökülmüş ve bazıları yurtlarından edilerek avare hale gelmişti, işte bunun tüm sorumluluğu ise yaşanan olayların faillerine yani işgalcilerle aittir.

 

Tüm Müslümanların Filistin ve diğer İslam topraklarının işgallerden kurtuluşunu desteklediği gibi Karabağ bölgesinin de özgürlüğünü desteklemesi gerekmektedir ve bizler de bu desteğe vurgu yaparak her türlü arabuluculuğun, müzakerenin ve bu bölgenin tamamen özgürleşip, İslam dünyasına geri dönmesine yol açacak tüm kararları desteklediğimizi açıklıyoruz.

 

Bu arada Azerbaycan Cumhuriyeti’nin değerli hükümeti de Kur’an-ı Kerim’in “Sakın ola zulmedenlere bel bağlamayın.”[1] buyruğuna amel etmesini ve asıl kendileri işgalci ve gaspçı olan veya Müslümanların kanının dökülmesini caiz görüp kendi menfaatleri doğrultusunda İslam beldelerinde fitne çıkaranlardan yardım istemek yerine kıymetli Azerbaycan halkının haklarını savunacak gerçek dostlarından yardım istemesini tavsiye ediyoruz.

 

Kutsal kitapların ve tüm ilahi peygamberlerin, özellikle de İsa Mesih'nin (as) öğretileri, baskı ve zulümden uzak durmak ve ezilenlere yardım etmektir. Bu nedenle bu dini vazifeyi yerine getirmek için bütün Hristiyan dünyasının Ermenistan Hükümeti’ne tavsiyesi şu olmalıdır;  Bu ilahi dinin takipçilerinin üzerinden zulüm ve işgal kirini temizlemeli, müminlerin ve Allah’a inancı olanların kalplerini birbirlerine yakınlaştırmalı, zulüm ve zorbalığın sonuçlarından şiddetle sakınmalıdır. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Zulmedenler, yakında nasıl bir devrime uğrayıp devrileceklerini bileceklerdir!”[2]

 

Allah'ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun

 

 

Nasîr Mekarim Şirâzî

Kum/İran

18.10.2020

 

 

 

 

 


[1] Hûd/113

[2] Şu’arâ/227

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler