07 Aralık 2021 Salı Saat:
08:45
18-10-2017
  

Azerbaycan, Bağımsızlık Günü'nü kutluyor.

20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda 2. kez kendi kaderini belirleme şansı yakalayarak bağımsızlığını ilan etti.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Bolşeviklerin 1917’de yayınladıkları bildiride, milletlerin kendi kaderlerini kendilerinin çizeceklerini ve bağımsız devletlerini kurabileceklerini belirtmeleri üzerine 1918’de Azerbaycan Mehmet Emin Resulzade önderliğinde bağımsızlığını ilan etmişti. Fakat bir süre sonra SSCB’nin bu bağımsızlık ilanını tanımayarak kuvvet kullanması sonucu Azerbaycan tekrar SSCB yönetimine girmişti.

 

Azerbaycan özellikle Stalin döneminde baskıcı bir politika ile yönetildi ve bu durum SSCB'nin dağılmasına kadar devam etti. Gorbaçov’un iktidara gelmesiyle SSCB’de başlayan değişim sonucu Azerbaycan’da da bağımsızlık hareketleri tekrar başladı. Ebulfez Elçibey’in önderliğinde “Halk Cephesi” adıyla bir teşkilat kuruldu. SSCB’nin dağılmasından sonra 1991’de yeniden bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. Azerbaycan'ı 6 Kasım 1996 tarihinde tanıyan Bahreyn ise, ülkeyi tanıyan en son ülke oldu.

 

Azerbaycan Ali Meclisi, 18 ekim 1991 oturumunda tarihi ''Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı'' anayasal tasarıyı oybirliği ile kabul etti. 

 

29 aralık 1991 yılında Azerbaycan'da halkoylaması geçirilerek tek bir soru soruldu: ''Siz ''Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı anayasa tasarısını onaylıyor musunuz?'' Azerbaycan halkı Azerbaycan'ın bağımsızlığından yana oy kullandı.

 

Mayıs 1992'de Azerbaycan Milli Meclisi, Üzeyir Hacibeyov'un bestesi ve Ahmet Cavad'ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı'nı onayladı. Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması onaylandı. 18 ekim 1991 yılından itibaren Azerbaycan bağımsız ülke oldu ve bu gün Azerbaycan'da bayram olarak kutlanıyor.

 

Misyonların karşılıklı değişimi de dahil olmak üzere tam diplomatik ilişkiler, ilk kez Türkiye, Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri, İran ve İsrail ile kuruldu. Azerbaycan, Türkiye ilişkilerinin önemini özellikle vurguladı. 1992’de devlet başkanı olan Ebulfez Elçibey döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri büyük gelişme gösterdi.

 

1993’te cumhurbaşkanı olan Haydar Aliyev’in “Biz bir millet, iki devletiz.” (İki dövlət, tək millət) sözleri Türk-Azeri ilişkilerine egemen olmuştur. 2003 yılında Haydar Aliyev’in yerine cumhurbaşkanı seçilen İlham Aliyev döneminde de Türkiye ile iyi ilişkiler devam etmektedir.

 

Haydar Alivey döneminde din işlerinin devlet yönetimine girmesi kararı ile ülkenin kahır çoğunluğunu oluşturan Şialara karşı ağır yaptırımlar uygulamaya başlanmıştı. Aliyev Hükümeti'nin bu zulmü, oğlu İlham Aliyev döneminde daha da arttı. Kentsel dönüşüm, kaçak yapılaşma vb. birçok bahane ile Şii mescitleri tarumar edildi ve hatta bunlar arasında asırlık camiler de vardı.

 

Bugün 3 milyonu aşkın nüfusu ile başkent Bakü'de yalnızca 120 caminin bulunması Aliyev Hükümeti'nin bu konuda ne kadar hassas olduğunu gözler önüne sermekte. 

 

Maalesef ülkemiz gibi Azerbaycan'ın da bir Amerikan savaş üssü olması ve İsrail ile yakın ve sıcak ilişkiler içerisinde olması komşuları olan İran ve Rusya ile arasının bir türlü düzelmemesine neden olmaktadır.

 

Zengin petrol ve doğal gaz yataklarına sahip olan Azerbaycan’ı Rusya, Amerika ve Batılı devletler bir nüfuz mücadele alanı olarak görmektedir. Azerbaycan Türkiye’nin de aracılığıyla Amerika ve Batı ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye çalışmaktadır.

 

Petrol, doğal gaz ve demir satışı Azerbaycan ekonomisi için önemli gelir kaynağıdır. Ülkede enerji, maden ve petrokimya sanayi gelişmiştir. Eğitim ve kültürel faaliyetler diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine göre daha ileri seviyededir.


Azerbaycan’da Mehmet Emin Resulzade, Bahtiyar Vahapzade gibi bir çok ünlü şair ve yazar yetişmiştir. Okuryazar oranı % 98’dir. Çok sayıda Azeri öğrenci, başta Türkiye olmak üzere Batılı ülkelerde yüksek öğrenim görmektedir.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler