15 Ekim 2021 Cuma Saat:
23:23
26-01-2017
  

Azerbaycan'dan Kanalların Kapatılmasına İtirazlar

"Herkesin Türkiye Devleti'nden beklentisi; hakkın tekrar yerini bulması ve TV'lerin faaliyetlerine devam etmesidir."

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Ocak ayının 23'ünde Türkiye'de faaliyet gösteren Kanal 12 ve On4 TV televizyon kanallarının etkinliği durduruldu. Kanallar terör örgütlerine destek olmak ve devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunmakla suçlanarak kapatılmıştı.

 

TV'lerin yayın hakkının elinden alınması ise hem çalışma ekipleri hem de izleyicileri tarafından rahatsızlığa neden olmuştu. Kanal 12 ve On4 TV özünde mezhepler arasında her hangi bir soruna yol açmayacak dini konular yer alıyordu.

 

www.islamazeri.az sitesi konu ile ilgili Azerbaycan din alimlerinin görüşlerini aktarmaktadır:

 

"Kasımbey"camisinin imamı, ilahiyatçı Hacı Samir Ağayev bu konuda şunları söylemektedir:

 

"Bu kanalların programları sırasında hiç bir zaman ihtilaflı meselelere değinmemişlerdir. Kanal 12 ve On 4 TV'nin faaliyetlerini her daim yakından takip ediyordum. Sadece ümmetin arasında vahdet ve birlik oluşturmaya çalışıyorlardı. Güzel, oturaklı, ahlaki konuları insanlara anlatıyorlardı, Kuran'a ve Peygamber'in (saa) sünnetine dayalı sunumları vardı. Hiçbir zaman ihtilaflı konuları televizyon izleyicilerine sunmamışlardır. Biz televizyon kanallarının kapatılmasını oldukça haksız bir tutum olarak değerlendiriyoruz. Bu, gerçekten de, haksız bir karardır. Umarız, hak ortaya çıkar ve onların tekrar yayın hayatlarına dönmeleri sağlanır. Gerçekten de bu hareket bizim Azerbaycan toplumunu rahatsız eden bir konudur. Çünkü, bizim nüfusumuzun dindar kesimin büyük çoğunluğu bu kanalları takip ediyordu. Bu olay sonrasında özellikle dindarlar ve toplum arasında büyük hoşnutsuzluk var. Herkesin Türkiye Devleti'nden beklentisi şudur; hakkın tekrar yerini bulması ve TV'lerin faaliyetlerine devam etmesidir. İnanın bu olanlara çok şaşırıyoruz."

 

İlahiyatçı Hacı Şehadet Heydarov da konu ile ilgili görüşleri şöyledir:

 

"Kanal 12 ve On4 TV faaliyete başladığı günden bu yana ihtilaflı meselelere dokunulmaması için ellerinden geleni yapmışlardır. Türkiyeli değerli dostlarımız bizleri On4 TV'ye davet ettiğinde hep şunu görmüşüzdür; yönetim konuları bize sunarken, mezhepler arasında problem oluşmaması için çok dikkatli olmamız gerektiğine vurgu yapmışlardır. Onlar hiçbir zaman vahdet çerçevesinin dışına çıkmamışlardır. Kanalların etkinliği insanları bilgilendirmekten ve bilinçlendirmekten başka bir şey değildi. Azerbaycan'da yeterince izleyicileri de vardı, hatta en ücra köylere ve bölgelere yolculuk yaptığımız zaman orada dahi bu TV'leri izleyenleri görüyorduk."

 

İlahiyatçı Hacı Kurbet Abdulov da kapatılan kanallar faaliyeti sırasında topluma sadece olumlu etkiliyordu diyerek şunları söyledi:

 

"Kanal 12 ve On4 TV'nin yayını durdurulduktan sonra izleyicilerin rahatsızlıklarına tanık olduk. Kim bilir belki TV'ler, birilerinin çıkarına ters düştüğü için faaliyetleri durdurulmuş olabilir. Çünkü bu TV kanallarının içeriğinde oldukça etkili dini filmler yer alıyordu. Ama halbuki bunlar İslam'a susamış mütedeyyin dindarlar tarafından da ilgiyle izleniyordu. Halbuki Türkiye'de bazı televizyon kanalları içerikleriyle İslam dini gözden düşüren yayınlar yapıyordu. Fakat onların faaliyetlerine karşı hiçbir adım atılmamıştır."

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler