27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
01:24
04-04-2016
  

Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi Sürüyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Azerbaycan ordusunun 3 askerinin şehit olduğu duyruldu.

Facebook da Paylaş

DHA'sının haberine göre, Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri cephe hattında tek taraflı olarak ateşkes ilan etmesine rağmen, Ermenistan tarafının ateşkese uymayarak dün gece tekrar karşı ateşe geçtiğini; Saldırı sonucu, Azerbaycan ordusunun 3 askerinin şehit olduğu duyruldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan tarafının cephenin, Ağdere-Terter ve Hocavend-Fuzuli yönlerinde dün gece tekrar saldırıya geçtiği ve temas hattına yakın olan yerleşim merkezlerine yoğun bir şekilde ateş açtığı belirtildi. Açıklamada, “Azerbaycan ordusu 3 şehit verirken, Ermenistan tarafından da çok sayıda asker öldü” denildi.

Azerbaycan, temas hattındaki şiddetli çatışmaların ardından karşı operasyon ve cevap önlemlerini tek taraflı olarak durdurma kararı alarak ateşkes ilan etmişti. Ateşkese rağmen zaman zaman tansiyonun ciddi şekilde yükseldiği sınır hattında patlama sesleri de duyuluyor. Ayrıca Ermenistan’a ait bir İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) düşürüldüğü bildirildi.

İran, Azerbaycan – Ermenistan arasındaki çatıma bölgesinden atılan üç havan topu mermisinin İran topraklarına düştüğünü duyurdu. İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti Valiliği tarafından yapılan açıklamada, mühimmatın eyaletin Huda Aferin ilçesine bağlı bir köyün yakınına düştüğü belirtildi. Can kaybının olmadığı olayda, mühimmatın bölgedeki yüksek gerilimli bir elektrik direğine isabet ettiği ve elektriklerin kesilmesine neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, olayın ardından iki ülke sınır yetkilileri çağrılarak gerekli resmi uyarıların taraflara ilettiğini belirtildi.

 

Ehlader Haber
 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler