17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
14:28
01-11-2018
  

Azerbaycanlı Tutuklular Konusu Amerika ve İsrail'in İşi

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Erdebil temsilcisi aynı zamanda Erdebil Cuma imamı olan Ayetullah Seyyid Hasan Amili Cuma hutbesinde Azerbaycan’da uzun süredir hapis yatan İslam âlimleri konusuna değindi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Erdebil temsilcisi aynı zamanda Erdebil Cuma imamı olan Ayetullah Seyyid Hasan Amili Cuma hutbesinde Azerbaycan’da uzun süredir hapis yatan İslam âlimleri konusuna değindi:

 

“Azerbaycan Cumhuriyeti'nde İslam tutuklularının hepsi İsrail ve Amerika’nın emri ile tutuklanmışlardır. Azerbaycan hükümetine İslami gruplara karşı koymak için en büyük baskıyı yine onlar yapıyor.”

 

Ayetullah Amili cuma namazı hutbesinde bugünlerin “İslam Tutsakları ile Dayanışma Günü” olarak adlandırılması istedi ve sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bizler İmam Musa ibn-i Cafer'in (as) yolundayız ve İslam Tutsakları ile Dayanışma Günü olarak adlandırmak istememizin sebebi de, İmam Musa ibn-i Cafer'in o bereketli ömrünün çoğunun zindanlarda geçmesidir.

 

Müslüman ülkelerde seküler İslam’ı değil, halis Muhammedi (saa) İslam’ı konuşan kişiler asılsız bahanelerle tutuklanıyor ve hapse atılıyor. Azerbaycan'da ilim adamları ve büyük şahsiyetler hapsedildi. Azerbaycan'daki tüm İslami mahkûmlar İsrail ve Amerikan esirleridir. Biz onları Azerbaycan Cumhuriyeti mahkûmları olarak görmüyoruz. Onlar Siyonist Rejim ve Amerikan’ın tutsaklarıdır.

 

Azerbaycan Hükümeti ayık Müslümanlara karşı hareket etsin diye Amerika ve Siyonist Rejim şiddetli baskılar yapıyor; eğer verilen emire de uymazlarsa, insan hakları ile tehdit ediyorlar ve Azerbaycan Cumhuriyeti'ni Amerikan vatandaşları için en korkulu ülkelerden birisi olarak tanıtacaklarından bahsediyorlar. Onlara şu soruyu soruyoruz: Azerbaycan'da şu ana kadar hangi Amerikalı öldürüldü, hatta hangisi tehdit edildi? Bu yapılanlar yalnızca İslami kesimi sindirmek içindir. Şimdiye kadar BM'de Karabağ'ın işgali ile ilgili Azerbaycan'ın lehine ve Ermenistan'ın aleyhine 4 karar kabul edildi. Ama Amerika bu kararların uygulanmasına engel oldu ve bu meseleyi Azerbaycan devletine şantaj yapmak için kullanıyor. Hatta daha da ileri gidilip suçsuz yere hapsedilenlerden bazıları Siyonist Rejim istihbaratı yetkililerince sorguya çekilmiş ve işkence edilmiştir."

 

Ayetullah Seyyid Hasan Amili sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

 

“Amerika ve Siyonist Rejim’in bizim yanı başımızda böyle bir nüfuza sahip olması ve günbegün güç gösterisinde bulunması biz Müslümanlar için büyük bir ardır.”

 

Ayetullah Amili hutbesinin sonunda İslami tutuklular için dua ederek şöyle dedi:

 

“Mennân ismi ile kendisinden isteyene karşılıksız veren yüce Allah’tan, kendi özel inayeti ile bu azizlerin özgürlüğü içim ortam yaramasını istiyoruz.”

 

Ehlader HABER

 

  

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • trita   23-03-2020 19:28

    lütfen iran yönetimine söyleyin iletin iran gelecek güvenliği olması için hint-avrupa dil ailesinden hint-aryan ırkı olduğu rusyanın iranda nükleer hava deniz üsleri kurması lazımki hem irana yabancı yatırım gelsin hem iran güvenliği garanti olsun hemde iranın komşu müslüman ülkelerin güvenliği sağlansın hemde iran askeri yönde gelişsin o yüzden iran akraba olduğu rusya veya çinin iranda askeri nükleer deniz üsleri ve hava üsleri kurmasını istemelidir talep etmelidir petrol doğalgaz her yönden birleşmelidir çünkü zaten iran ve afganistan halklarını oluşturan bu ülkeleri ülke yapan rusyadan bu ülkelere tarihte göçüp köklü yerleşen medeniyetler iranda afganistanda kuranlardır o yüzden zaten iranın etrafı abd natoyla çevrilidir işte bu yüzden abd israil arap ülkeleri natodan iranın korunması için iranda tüm yetkileri elinde bulunduran ali hamaney izin versin onaylasınki iran ebedi var olsun yoksa allah muhafaza iranıda ırak yemen gibi yaparlar ayrıca iran dünyanın en büyük uçak sivil askeri üretim fabrikasını kurmalı mademki iran yıllarır abd ambargoları yaptırımları altındaysa o zaman iran uçak üretim fabrikası pakistan hindistanla kurmalıdır iran akraba halk olduğu pakistan hindistan bangladeş kamboçya nepal vietnam filipinler kuzey koreyle malezyayla endonezyayla birleşik askeri ittifak kurmalıdır iranın daimi güvenliği için ve diğer komşu müslüman ülkelerin güvenliği için iran akrabası rusyayla ortak robot yapay zeka otonom silahları askeri kuvvet komutanlığı kurmalıdır iran yanardağ volkanik ateşli lav silahları üretme askeri kuvvet komutanlığını pakistanla kurmalıdır iran roket füze sistemleri askeri kuvvet komutanlığı kurmalıdır lütfen bu önerilerimi acil olarak irana ali hamaneye iletin gerekeni yapsınlar duyarsız kalmasınlar çünkü son nihai söz ali hamaneye tüm yetkiler aittir

Kategorideki Diğer Haberler