22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
18:50
13-07-2016
  

Bahreyn'de Baskı ve Diktatörlük Siyasetlerine Tepki

Bahreyn'de 26 sivil toplum kurulu dün yayınladıkları ortak bildiride Nebil Receb'in derhal serbest bırakılmasını istedi.

Facebook da Paylaş


İrib haber ajansının haberine göre, Bahreyn'de 26 sivil toplum kurulu dün yayınladıkları ortak bildiride Nebil Receb'in derhal serbest bırakılmasını istedi.

Bahreyn rejimini insan haklarına bağlı kalmaya davet eden sözkonusu bildiride, BM ve insan hakları kuruluşlarının da talebi doğrultusunda Nebil Receb'in bir an önce serbest bırakılmasına vurgu yapıldı. Nebil Receb, yönetim aleyhindeki açıklamalarından ötürü tutuklanmış ve hapse atılmış ve dün duruşması vardı.

Bahreyn'de dikta rejimin halkın demokratik taleplerine yönelik baskıcı siyasetleri devam ederken Bahreyn insan hakları merkezi başkanı Nebil Receb'in avukatı Muhammed el'Habeşi, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Nebil Receb'in serbest bırakılması talebiyle yaptıkları talebin mahkeme tarafından reddedildiğini ve Nebil Receb'in duruşma tarihinin 2 ağustos tarihine ertelendiğini bildirdi.

El'Habeşi, Bahreyn genel savcılığının, Nebil Receb'i, '2015'te ülkeyle ilgili yalan haberler yayma' ithamıyla dosya açtığını ve bunu yüksek cinayet mahkemesine gönderdiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Nebil Recep Haziran ayında tutuklanmıştı. Öte yandan Bahreyn halkının halen Şeyh İsa Kasım'ın evi önündeki oturma eyleminin devam ettiğini bildirmekteler. Bununla ilgili olarak da ülkenin muhtelif şehir ve kasabalarında da halk hareketlerinin devam ettiği ve yönetimin insan haklarını ihlal edici siyasetlerinin kınandığı belirtilmekte.

Bilindiği üzere Bahreyn halkı 14 Şubat 2011 tarihinde, despot, dikta yönetime karşı kıyam etmiş, ülkede özgürlük ve adaletin sağlanması, ayrımcılık ve ırkçılığın giderilmesi, halk tarafından benimsenecek bir sistem ve halkın oylayrıyla seçilecek bir yönetimin iktidara gelmesini istemektedir.

Nitekim BM Teşkilatı bundan bir süre önce bir kez daha Bahreyn yönetiminden ülkede temel reformlara gitmesini ve halkı sindirmekten vazgeçmesini istemiştir. BM İnsan hakları yüksek komiseri Zeyd Raad Hüseyn, halkı şiddete baş vurarak sindirdiği için Bahreyn yönetimine ağır eleştireler getirerek, Alı halife yönetimi ve mahkemelerinden Bahreyn halkını vatandaşlıktan atma girişimine son vermesini ve ülkede köklü reformları bir an evvel gerçekleştirmesini istemiştir.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler