17 Ekim 2021 Pazar Saat:
12:10
19-03-2013
  

Bahreyn Halkının Azmi Meydanlara Taştı!

Bahreyn Halkı Suud İşgalinin Yıldönümünde Meydanları Boş Bırakmadı

Facebook da Paylaş


        
   
Bahreyn polisi, Suud işgalinin yıldönümünde halk ayaklanmasını bastırmak için kurulan Körfez Askeri Güç'ü protesto eden gençlerle çatıştı.

Görgü tanıklarının belirttiğine göre, polisin ‘‘Suudi işgaline hayır, Kahrolsun (Kral) Hamad'' sloganları atarak sokaklara dökülen halkı dağıtmak için ses bombası ve gaz kullandı.

14 Mart 2011 tarihinde, Suudi Arabistan'a bağlı Peninsula Shield Force (Yarımada Kalkan Gücü) Bahreyn halkının kıyamını bastırmak için Bahreyn'e girmişti.

14 Mart Devrimci Gençlik Koalisyonu önderliğinde sokaklara dökülen protestocular " çzgür Bahreyn, Yarımada Kalkan Gücü defol'' sloganlarını attılar.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, protestocular, çöp konteynerleri, ağaç parçaları ve yaktıkları araba lastikleriyle kendi bölgelerine giriş yapan ana yolları kapattılar ve güvenlik güçlerine Molotof attılar.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabında yaptığı açıklamada ‘‘ sabotaj'''ın Budaiya yolu ve çevresinde meydana geldiği açıklaması yapıldı.

Bakanlık açıklamasında "Yollar kapatıldı ve bazı araçlar yakıldı" dedi.

Yarımada Kalkan Gücü'nün, ABD'ye ait Beşinci Filonun merkezi olan Bahreyn'e girmesiyle birlikte protestolar şehir merkezlerinin dışına kaymıştı.

Bahreyn'de, ilk ayaklanmanın başladığı 14 şubattan itibaren güvenlik kuvvetleri tarafından öldürülen insan sayısı 100 aştı.

KUDçS HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler