24 Ocak 2022 Pazartesi Saat:
08:19
06-04-2018
  

Bahreyn Her Şeye Gebe

Şu anda tam bir satranç tahtasına dönen Ortadoğu'da, Birleşik Krallıklar da yeni kalelerini Bahreyn üzerinden bölgeye sürüyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İnsan hakları ihlalleri ve ülke vatandaşlarına yaptığı zulümlerle uzun zamandır gündemi meşgul eden Bahreyn, bu sefer de İngilizlere ülke topraklarını sunarak gündemde kalmaya devam ediyor.

 

İki ülke arasında ortak varılan anlaşmaya göre İngiltere, Ortadoğu'daki ilk daimi askeri deniz üssünü Bahreyn'de açmış oluyor. Bahreyn'in doğusundaki Selman Limanı'nda kurulan üssün açılışına Bahreyn Veliaht Prensi Selman b. Hamed el-Halife, York Dükü Prens Andrew ile her iki ülkeden yetkililer katıldı.

 

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid b. Ahmed el-Halife bu üssün, İngiltere'nin 1971'den bu yana bölgede kurduğu ilk daimi deniz üssü olduğunu söyledi. el-Halife, İngiliz Kraliyet Donanmasının kendi karasuları dışındaki en önemli tesislerinden biri olacak üssün ortak stratejik misyonlar için hayati destek sağlayacağını vurguladı. Söz konusu askeri deniz üssü, Bahreyn'in 1971'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana kurulan ilk İngiliz üssü olma özelliği taşıyor. Bahreyn'de ayrıca Amerikan Donanmasına ait 5. Filo da bulunuyor.

 

Öte yandan İnsan hakları konusunda dosyası oldukça kabarık olan Bahreyn yönetimi ülkenin önde gelen dini lideri Ayetullah Şeyh İsa Kâsım'ı ev hapsine mahkum etmiş ve şu anda 310. gününe giren ev hapsi ile halkla görüşmesi katiyyen yasaklanmıştır.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler