22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:26
02-03-2013
  

Bangladeş'te Sular Durulmuyor

Bangladeş'te verilen idam kararını protesto için düzenlenen gösterilerde ölü sayısı 82'ye yükseldi.

Facebook da Paylaş 

Bangladeş'te, Cemaat-i İslami lideri Delver Hüseyin Saidi hakkında verilen idam kararını protesto edenler ve verilen kararı destekleyenler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 82'ye yükseldi.

Bangladeş Uluslararası Ceza Mahkemesi, bağımsızlık savaşında katliama destek verdiği ve Hinduları Müslüman olmaya zorladığı gerekçesiyle
Saidi hakkında idam kararı vermişti.

 

Kararın ardından dün itibarı ile başlayan protestolarda ilk belirlemelere göre 30 civarında olan ölü sayısının devam eden çatışmalar sonucunda 82'ye yükseldiği belirtildi.

BNP
(Bangladeş Milliyetçi Partisi) idam kararını, Bangladeş tarihinin en vahşi katliamı olarak nitelendirirken parti Başkan Yardımcısı Mirza Fahr'ul İslam Alamgir, ''Verilen idam cezasının ardından hükümet, polis ve güvenlik güçlerini halkı öldürmeye yönlendirdi. Bu katliam, Bangladeş tarihinin en vahşi katliamı olarak tarihe geçecek.'' dedi.

Cemaat-i İslami, Pazar ve Pazartesi günü ülkede genel grev ilan ettiğini duyurdu. Bugün, Cuma namazından sonra ülke genelinde tansiyonun yükselmesi ve ölü sayısının artamasından endişe ediliyor.

Hükümet protestoların artması halinde ordunu Bangladeş sokaklarına inerek ciddi önlemler alacağını duyurdu.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler