03 Ağustos 2021 Salı Saat:
13:01
10-12-2012
  

Barzani, ABD'den asker istedi

Bağdat'taki merkezi hükümeti ile anlaşmazlıklarını çözmeyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ABD'den asker istediği iddia edildi.

Facebook da Paylaş

Irak geriliminde yeni iddia ortaya atıldı. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Bağdat'taki merkezi hükümeti ile anlaşmazlıklarını çözmeyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ABD'den asker istediği ileri sürüldü.

Habertürk'ün haberine göre eski Pentagon görevlisi Michael Maloof, Kürt Bölgesi Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Kürt bölgelerinde Amerikan askerlerini görmekten memnunluk duyacaklarını söylediğini kaydetti.

Kürtler, ABD askerleri geçen yılın sonunda Irak'tan çekilmeden önce de kendi bölgelerinde ABD'ye üs verebileceklerini belirtmişlerdi.

BIDEN 'GçNDERELİM' DEMİşTİ

Maloof'un iddiası, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın tartışmalı bölgelere Amerikan askeri gönderme önerisini Başbakan Maliki'nin geri çevirdiği yolundaki haberin ardından geldi. Biden, ABD Senatosu'nda bulunduğu yıllarda da, Irak için 'üç bölgeli gevşek bir federatif yapı' istemesi ve bu yöndeki bir bağlayıcı olmayan karara öncülük etmesiyle biliniyor.      

Washington'daki Kürt kaynaklar, Kürt bölgelerinde ABD askerinin bulunmasının "gerginlikleri önleyici" bir rol oynayacağını saklamıyorlar.

KABUL ETMEYİZ

Bu arada, Bağdat ile görüşmeler yapan Kürt heyetinde yer alan Halgurd Hikmet, Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelerden çekilmesi talebini kabul etmeyeceklerini söyledi. Hikmet, Bağdat'ın, 450 kişiden oluşan "Altın Aslanlar" güvenlik gücü yapılanmasının lağvedilmesini istediğini belirtti. 'Rudaw' gazetesine konuşan Hikmet, "Bu talepleri kabul etmeyeceğiz" dedi.

ABD tarafından planlanan 'Altın Aslanlar' hem Iraklı hem de Kürt askerlerden oluşuyor. Halgurd Hikmet, Bağdat'ın, Kerkük ve Diyala'yı iki taraf arasında gerginlikleri başlatan "Dicle Güçleri"nin kontrol etmesini  istediğini de ifade etti.

Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, son olarak "Gerekirse kendimizi savunuruz" demişti.

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler