18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:52
05-12-2012
  

Başbakan'ın ABD`nin İran`a yaptırımları ile ilgili açıklaması

Ankara yönetimi "Amerika`nın İran`a karşı daha ağır yaptırımlarına rağmen, İran`dan doğal gaz alımını sürdürecektir."

Facebook da Paylaş 

Rusya Devlet Başkanı Putin ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, İran'dan doğalgaz alımı Türkiye için stratejik önem arz ettiğini her zaman vurguladıklarını ve bu yüzden yaptırımlara uymalarının mümkün olmadığını ifade etti.

Erdoğan'ın Türkiye'nin İran doğalgazına olan artan ihtiyacını ve bu ihtiyacının büyük bir bölümünü İran'dan karşıladıklarını açıklaması, Türkiye'nin Amerika'ya karşı tutumunun net gerekçesidir.

 

Erdoğan açıklamasında, İran'dan doğalgaz ithal etmenin Türkiye için büyük önem arz ettiğini ve bu açıdan İran'a bağımlı olduklarını ve bu yüzden Türkiye'nin ihtiyacı olan enerjisini karşılayan kaynakları çeşitlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Erdoğan buna göre Türkiye ilgili taraflara İran ile enerji ticaretini sürdüreceğini bildirdiklerini vurguladı.

 

Reuters haber ajansı Erdoğan'ın konuşmasını analiz ettiği yazısında bu sözlerin aslında Amerika'nın İran'a dayattığı doğalgaza karşı altın ticaretini pek etkileyemeyeceğini ortaya koyduğunu belirtti. Amerika senatosu geçen Cuma günü oybirliği ile İran'ın enerji, limanları, denizcilik ve gemi inşaat sektörüne bazı yeni yaptırımlar uygulamaya karar verdi. Yeni yaptırım kararları yasalaştığı takdirde İran'a karşı dayatılan yeni yaptırımların bir yıla kadar hayata geçirilmesi gerekiyor ve buna göre İran ile sözü geçen sektörlerde her türlü ticaret yasaklanıyor. Ancak Amerika'nın yaptırımları konusunda başka gerçekler de söz konusudur ki gerçi Türkiye ile Amerika ve AB ilişkilerinde genellikle göz önünde bulundurulmuyor, lakin Amerika ve AB'nin İran'a dayattığı yaptırımlarda inkâr edilemeyecek bir gerçek olarak yerini koruyor.

 

Bu gerçek Amerika ve AB'nin bu yaptırımlar yüzünden zor durumda kalmalarıdır. Gerçekte Amerika yaptırımlar bahanesi ile kendi iç ticaret yasalarını dünyanın serbest ticaretine dayatıyor ve kamuoyu tepkisini hafifletmek için İran aleyhinde uydurma bildiriler yayınlamak ve İran'ı insan hakları ihlalleri ve NPT'den sapma ile suçlamak sureti ile kendi amaçlarını güdüyor.

 

Bu süreçte ise Rusya ve çin, Amerika'nın tek yanlı yaptırımlarına karşı çıkıyor. çte yandan İran milletinin baskı ve zorluklara karşı direnmesi ise bir slogan olarak değil bir gerçek olarak etkisini gösteriyor, nitekim batının şimdiye kadar yaptırımlarla İran milletini dize getirmediği anlaşılıyor.

 

 

irib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler