21 Haziran 2021 Pazartesi Saat:
16:41
07-01-2013
  

Bebek İlk İletişimi Anne İle Kurar

Anne babanın en önemli görevi çocuğu hayata hazırlamaktır.

Facebook da Paylaş


 
Bağlanmanın sağlıklı olabilmesi için anne bebeğin ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamalıdır.

 

Bebek dünyaya geldiğinde ilk iletişimi anne ile kurar. Bu süreçte anne bebek arasında gizil bir bağ gelişir. Dünya anne karnı gibi değildir. Bu nedenle bebek anne karnındaki güvenli ortamı burada da sürdürmek için vaktin çoğunu uyuyarak geçirir. İhtiyaçlarını ağlayarak ifade eder. İhtiyaçların zamanında karşılanması anne ile bebek arasında güvenli bir bağlanma ilişkisinin gerçekleşmesini sağlar.
 

Bağlanmanın sağlıklı olabilmesi için anne bebeğin ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamalıdır. İhtiyaçları zamanında karşılanmayan bebeler ise dünya ile güven eksenli ilişkiler kuramazla.
 

Birinci yılın sonuna kadar geçen sürede güvenli bağlanmanın temeli atılır. Bu süre içinde çocuk anne baba dışında pek çok kişi ile iletişim kurar.
 

Bebek ilk günlerde duygularını refleksleri ile ifade eder. Bu dönem büyüklerin ona sevgi ile yaklaşmaları, göz teması kurmaları ve ilgi göstermeleri bebeğin çevre ile uyum sürecine katkı sağlar.
 

çocuk altını ıslattığında acıktığında ya da bir yeri ağrıdığında ağlayarak ifade eder. Anne zaman içinde bebeğin dilini öğrenir ve ihtiyaçlarına cevap verir.
 

Annelere tavsiyeler
 

* Bebeğinizle yakın temas kurun
 

* Bebek anlamasa da sık sık konuşun
 

* Bebeğin görüş alanı içindeki nesneleri hareket ettirin
 

* Fırsat buldukça bebeği dışarı çıkarın
 

* Dışarıda onun ilgisini çekecek nesneleri işaret edin
 

* Bebeği, çevreyi keşfetmesi için destekleyin
 

* Bebeğiniz bir buçuk yaşına geldiğinde eline boya ve kağıt verin. Bu dönem çocuk karalamalar yaparak kendini ifade edecektir.
 

İlk öğretmen anne babadır
 

Anne babanın en önemli görevi çocuğu hayata hazırlamaktır.
 

çocuklarınızın yapabileceği işleri onlara bırakın ve yeteneklerinin gelişmesi için yardımcı olun.
 

Gün içinde karşılaştıkları küçük sorunlarla başaçıkabileceklerini ifade edin ve bu konuda çocuğu cesaretlendirin.
 

çocuğun bağımsız iş yapma becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.
 

Mevsimler değişiyor
 

Mevsimlerin değişmesi ile savunma sistemimiz zayıflıyor. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli beslenmek, dinlenmek ve vücudumuzun ihtiyacı olan, protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller olmak üzere her gruptan besin öğelerini almak gerekir. Sağlığımızı korumak için, aşırı yağlı, şekerli tuzlu ve rafine gıdalardan uzak durmak gerekir..
 

çzellikle protein ihtiva eden ürünler insan vücudu için elzemdir. Proteinler, sonbahar aylarında vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Buna ilaveten karbonhidratlar, bitkisel ürünler de, vücudun enerji kaynağıdır.
 

Belirsizlik umutları söndürür
 

Dünya değişiyor, insanlar geçmiş yıllara nazaran daha konforlu bir hayat yaşıyorlar. Başınızı çevirip baktığınızda, lüks ve şatafat içinde yaşayan insanları dev gökdelenleri, lüks araçları, işyerlerini, plazaları, alış veriş merkezlerini AVM'leri görürsünüz. Bu zengin görsellik arasında sıkışıp kalan kalabalıklar ise sonsuzluğa doğru akarlar. Ama buna rağmen insanların umutlarını yitirdiği ve kendilerini bir boşluk içinde hissettiklerini görürsünüz. Araştırmalar depresyon, kaygı ve stresin gittikçe arttığını gösteriyor. İntihar eğilimi ise özellikle gençler arasında daha sık görülüyor. çünkü insanlarımız maddi olarak her şeye sahip olsalar da manevi olarak büyük bir dehlize açılıyorlar.
 

 

milligazete

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler