23 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
18:31
28-10-2021
  

Bilgi ve Nasihatlar...

Hak, insanlarla ölçülmez; aksine insanlar hak ile ölçülür.

Facebook da Paylaş


 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Turgut Atam

 

 

Toplum Önderleri ve Alimler Nasıl Olmalıdır?

Toplumdaki işlerden birini üstlenmiş olan kişi, o işe özen göstermeli ve insanların hayrını düşünerek hareket etmelidir. O işte insanlara hıyanet etmemeli, kendi konumunu belli bir parti veya örgütün çıkarları doğrultusunda kullanmamalıdır. Konumunu kullanarak kişisel çıkarlarını korumak ve şüpheli malları toplamaya yeltenmemelidir. Kendi partisi ve taraftarları ile birlikte hareket ederek liyakatli kişilerin toplumsal mevkilere gelmesinin önünü kesmemelidir. Aksine herkese eşit düzeyde hizmet vermelidir. Mesleğini çıkarlarını temin etme aracına veya birtakım makamlara yakınlaşma vesilesine dönüştürmemelidir. Çünkü insanın vazifesi olan bir işle özel haklar temin etmesi caiz değildir. Eğer kendisine müracaat edenler arasında ille de bir tercih yapacaksa daha zayıf durumda olanı tercih etmelidir. Çünkü onun, kendi hakkını elde edebilme yolunda Allah’tan başka yardımcısı ve destekçisi yoktur.


ALLAH İle Olan İrtibatımız Bizim Herşeyimizdir!

Allah’la olan irtibatı hafife almamak gerekir. Bizim her şeyimiz bu bağın ve irtibatın sayesindedir. Bu irtibat kalbimize güç verir. Bu nedenle düşmanlıklardan korkumuz ve endişemiz olmaz.


Hak İnsanlar İle Ölçülemez!

İnsan birtakım şüphelerden, ham düşüncelerden, dünyevi lezzetlerden ve dini şahsi çıkarları doğrultusunda kullananlardan etkilenmemeli, bu sebepler yüzünden dinden soğumamalıdır. Zira hak, insanlarla ölçülmez; aksine insanlar hak ile ölçülür.


Gençler Ümitsizliğe Kapılmayın!

Eğer birisi gençliğin ilk zamanlarında zafiyet gösterir, mesela herhangi bir farizayı yerine getirme konusunda tembellik ederse ya da dünyevi lezzetlere dalmış olsa dahi asla Allah ile olan bağını koparmasın; tövbe ve dönüş için kendisini zorlasın.


Bizim En İhlaslı Amelimiz Hz. Hüseyin (a.s) Sevgisidir…

Bizim en ihlaslı amelimiz Hüseyin as sevgisidir. Çünkü Hüseyin as için ağlarken ne cenneti düşünürüz, ne cehennemi, ne huri, ne sarayı ne mükafatı…yavrusu ölmüş ana gibi kalbimiz yanar tutuşur…


İhlaslı Amelin Hesabı Olmaz! İhlassız Amelin Değeri Olmaz!


Ayetullah Behcet (Allah ruhunu şad etsin) şöyle buyurdu: Necef alimlerinden birisi bir gün yolda yürürken bir fakirle karşılaşır ve ona cebinde olan bir dirhemi sadaka olarak verir. Akşam uykusunda kendisine çok güzel bir sarayın verildiğini görür ve ordakilere sorar ki: “Acaba bu saray ve etrafındaki bağlar kimindir?”

Ona: “Burası senindir” derler.
O da: “Ben, böyle güzel bir sarayı hak edecek ne yaptım ki” der.
Ona: “Çok şaşırmışa benziyorsun, hiç şaşırma, sana verilen bu mükafat geçen fakire verdiğin bir dirhemin karşılığıdır. Çünkü sen o ameli ihlaslı yaptın…”


Şia Üç Yerde Belli Olur!

İmam Sadık (a.s) buyurdu: Şialarımızı üç yerde imtihan edin:

1- Namaz vakitlerinde; bakın namaz vaktine dikkat ediyor mu?


2- Sırrı saklamak ve korumakta; düşmanlarımız karşısında bizim sırrımızı nasıl koruduklarına bakınız.


3- İhsan ve yardımda; din kardeşlerine nasıl yardımda bulunduğuna bakınız…


Ahir Zaman Fitnesi! Ahtapotun Kolları...!

Ahir zamanda küffar yekvücut olarak ahtapot gibi Müslümanları sararken bir koluyla Müslümanların imanını, bir koluyla canlarını ve bir koluyla nifak tohumlarını ekmektedir. Bir yandan da kapitalist düzen kurarak Müslümanlar arasında kardeşliği ve yardımlaşma ruhunu yok etmek istemektedir…


Medya vesileyle yediden yetmişe bütün Müslümanların imanını hedef almıştır. Pembe dizilerle, yarışma programlarıyla…herkesi ekrana kilitlemeye çalışmaktadır…


Yemen’de, Suriye’de, Nijerya’da, Irak’ta…Müslümanları birbirine öldürtüp Müslümanların sayılarını, birliğini, kardeşliğini hedef almıştır.


Müslüman ülkeleri arasında kendi maşalarını kullanarak İslam ümmeti arasında nifak ve fitne tohumları ekmektedir…


Peki Çözüm Nedir? Çözüm İslami Vahdettir! Nasıl ki Hz Peygamber (s.a.a) Efendimiz buyurmuştur: …fakat sizin için kalbiyle münafık, sözleriyle âlim kimseden korkuyorum. Ümmetim birbirine karşı kin ve öfke duymadığı sürece hiçbir düşman onların karşısına çıkamaz. Dinar ve dirhem (para-servet) sizden öncekileri helak etti. (Dikkat ediniz) bu ikisi sizi de helak eder. Allah bizlere akıl, basiret ve iman gücü versin.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler