17 Ekim 2021 Pazar Saat:
13:35
17-03-2016
  

Biz Allah'tan Geldik, Dönüşümüz O'nadır

Azerbaycan alimlerinden Hacı Miraziz Ağa hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Facebook da Paylaş

"Onlar; başlarına bir musibet gelince, 'Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah'a aitiz ve şüphesiz O'na döneceğiz' derler." (Bakara/156)

 

Cenubnews'in haberine göre, Azerbaycan alimlerinden Hacı Miraziz Ağa hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma yüce Allah'tan rahmet ve değerli Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz.

 

Hacı Miraziz Ağa Kimdir?


Hacı Miraziz Ağa Seyit Kudret oğlu Talıblı 1942 yılında Yardımlı şehrinin büyük şıhlar köyünde dünyaya gelmiştir. 1960 yılında ilköğretimini tamamladıktan sonra, Celilabad şehrinin Heziabad köyüne gönderilmiş, Hacı Mireyyub Ağadan Kuran ilimleri eğitimini almıştır. 1961- 1964 yılları arasında Bilesuvar şehrinde yaşamış, Molla Hüseyin'dən arap dili ve edebiyatını (sarf və nahv ilimlərini) öğrendikten sonra, 1964 yılında Lerik şehrinin Zenoni köyüne gitmiş və üç yılda Necef alimi Molla Kalemden ilim tahsil etmiştir.

1967 yılında Hacı Miraziz Ağa 1971 yılına kadar “orada Şeraye” və “Şerhi-lümə” kitablarını Şeyh Rahmet'den ders almışdır. 1998 yılında ise tekrar dünyaya göz açdığı Şıhlar köyünden Celilabad şehrine gitmiş ve oraya yerleşmiştir.

Hacı Miraziz Ağa 1971yılından bu tarafa İslamı tebliğ etmek ile meşkul olmuştur. Bunun yanında bir çok islam alimi Hacı Miraziz Ağadan yararlanmış ve ilim tahsil etmiştir. Cenub bölgesinin tanınmış alimlerinden merhum Molla Beyler, Bilesuvar şehrinin tanınmış ruhanisi merhum Molla Ahmed ve merhum Molla Hüseyin ve daha nice isimlerini nakledemediğimiz öğrenciler yetiştirmiştir.

 

Hacı Miraziz Ağa tüm ahlaki ve manevi değerlere sahip bir şahsiyet olmasına rağmen geçmiş alimler ile şimdiki alimler arasında bir köprü rolü üstlenmiş yeni nesil ilim talebeleri için örnek bir şahsiyet olmuştur.

 

Ehlader Haber

  

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler