26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:34
16-06-2016
  

BM'nin Yemen'e Sessizliği

Uluslararası Af Örgütü, mektupta ayrıca Cameron’dan bu skandalla ilgili derhal gerekli araştırmayı başlatmasını istedi.

Facebook da Paylaş


İrib haber ajansının haberine göre, Suudi hanedan rejiminin Yemen'e yönelik amansız ve insanlık dışı saldırıları nedeni ile Yemen halkı adeta katliamdan geçirilirken, Uluslararası Af Örgütü, dikta Suudi krallık rejiminin Yemen halkına karşı kullandığı salkım bombalarıyla ilgili belgeleri topladı.

Uluslar arası Af Örgütü'nün belgesel raporuna göre, Suudi rejimi, İngiltere Kraliyetinin bölgesel işbirlikçisidir. Batılı güçler ve bu cümleden olarak İngiltere yönetiminin ihracat gelirlerinden biri silah ihracatıdır. Suudi krallık rejimi de İngiltere’nin silah müşterilerinin en önemlisidir. Uluslararası af örgütü, İngiltere başbakanı David Cameron’a yazdığı mektupta, ele geçen belgelerin, Arabistan’ın Yemen’de kullandığı salkım bombalarının İngiltere yapımı olduğunun görüldüğünü bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, mektupta ayrıca Cameron’dan bu skandalla ilgili derhal gerekli araştırmayı başlatmasını istedi.

Raporda, İngiltere hükümetinden ayrıca bu bombaların Tornada savaş uçaklarınca İngiliz güçleri tarafından atılma ihtimalinin de netlik kazandırılması istendi. Daha önce de Arabistan’ın Amerika yapımı salkım bombalarını Yemen halkına karşı kullandığı ortaya çıkmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Amerika’nın Arabistan’a, kullanılması yasak silahları satmasını eleştirerek, Suudi krallık rejiminin başta salkım bombası olmak üzere Yemen halkına yönelik her türlü saldırı ve kitle imha silahlarını kullanmaya son vermesi gerektiğini bildirdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Suudi Arabistan liderliğindeki bazı Arap ülkelerinden oluşan koalisyon 26 Mart 2015 tarihinde Amerika’nın yeşil ışık yakması sonucu Yemen halkına karşı saldırılarını başlattı. Bu tarihten beri Yemen’de Arabistan’ın kullandığı salkım bombalarından çok sayıda Yemenli sivilin öldüğü ve yaralandığını bildirildi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler