19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:23
15-02-2018
  

Bu Ülkede Şiilere Yer Yok!

Afrika'nın küçük bir ülkesi olan Komorlar'da söylenen skandal sözler bu adını dahi birçoklarının duymadığı ülkeyi yine dünya gündemine taşıdı.

Facebook da Paylaş

 

 

10 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan Komorlar Birliği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkan Assoumani Azali yaptığı bir konuşmada "Bu ülkede Şiilere yer yok!" diyerek tepkileri üzerine çekti.

 

Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Assoumani Azali basın mensupları karşısında yaptığı konuşmada: "Bu ülkede Şiilere yer yok! Komorlar onların evi değil ve asla olmadı. Derhal bu ülkeyi terk edecekler." diyerek mezhepsel taassubunu ortaya koydu.

 

26 Mayıs 2011’e kadar Komorlar Birliği Cumhurbaşkanlığını yürüten ve 'Ayetullah' unvanı ile anılan Ahmed Abdullah Muhammed Sambi’nin aksine ayrıştırıcı bir kimliğe sahip olan Assoumani Azali bu sözleri ile ülke içerisinde derin bir belirsizliğin baş göstermiş neden oldu.

 

Peki, Komorlar'ın yeni Cumhurbaşkanı Assoumani Azali'nin bu sözlerinin temelinde hangi faktörler yatmakta?

 

Azali'nin askeri ve diktatörlük kimliği hiçbir zaman, 'Ayetullah' unvanı ile tanınan ve döneminde Komor Cumhuriyeti’nde yapılan seçimlerde oyların yüzde 58’ini alarak 49 yaşında cumhurbaşkanı olan Ahmed Sambi ile asla uyuşmamıştı.

 

Öte yandan Vahabi ideolojinin etkileri altında büyüyen Assoumani Azali, İran ilmi havzalarında dört yıl eğitim gören ve aynı zamanda başarılı bir işadamı da olan Sambi'nin yoksul kesimler tarafından popüler olmasını da hiçbir zaman kabul edememişti.

 

Hatta Assoumani Azali hükümete geldikten sonra yaptığı birçok konuşmada; Ahmed Sambi'yi İran’ın adamı olmakla ve ülkede Şiiliği yaymakla suçlamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Ahmed Sambi ise daha önceleri bu suçlamalara şu cevabı vermişti: “Ben İran dışında Suudi Arabistan ve Sudan’da da dini eğitim aldım. İran'a karşı sevgim kişiseldir. Ben bir Ehl-i Beyt aşığıyım ve İran da bu ekolü diri tutan bir ülke ama İran’a olan sevgim, ulusal çıkarlarımız çerçevesindedir.”

 

Peki, Komorlar nerededir ve nasıl yönetilir?

 

Afrika’da Mozambik ve Madagaskar ile okyanus komşusu olan Komorlar Birliği bir ada ülkesidir. Komorlar, Büyük Komor Adası, Moheli, Anjuan ve Mayotte adalarından oluşmaktadır.

 

Nüfusu yaklaşık 1 milyona yakın olan bu ülke halkının yüzde 98′i Müslüman, yüzde 2′si ise Hıristiyan ve Hindulardan oluşmaktadır. Ülkede hatırı sayılır bir Şii nüfusu vardır. Ülkenin etnik yapısını ise Svahililer başta olmak üzere, Araplar, Malaylar, Hintliler, Malgaşlar ve sömürge döneminde yerleştirilmiş Fransızlar oluşturmaktadır.

 

XV. yüzyıl ortalarında İslamiyet'i kabul eden Komor halkın tamamı o dönemde Müslüman olmuştur.

 

Fransız sömürgeciler 1841'de Afrika'nın Cenneti olarak bilinen Komor adalarına saldırılar başlattı ve aynı sene Mayotte adasını ele geçirdi daha sonra ise bütün Komor Adaları Fransız hâkimiyetine geçti.

 

Adalardaki geleneksel sultanlık yönetimi (emirlik) Fransız hâkimiyeti altında 1912′ye kadar sürdü. Fransızlar 1912′de bütün yerel yönetimleri ve İslâmi uygulamaları ortadan kaldırdı ve Komorlar’ı bir diğer sömürgeleri Madagaskar’a bağladı.

 

Ada sakinlerinin yükselen sesi karşısında çaresiz kalan Fransa, 1974′te adaların geleceğiyle ilgili bir referandum yapmak zorunda kaldı. Mayotte Adası halkının yüzde 65′i Fransız idaresinin devamını, diğer adalardaki halkın ise yüzde 95′i bağımsızlığı istedi. Fransa, 1 Ocak 1976′da Mayotte Adası dışındaki adaların bağımsızlığını kabul etti ama kurulan bağımsız cumhuriyetin başkanlığına bir Batı hayranı olan Ali Suveylih geçirildi.

 

1978′de gerçekleştirilen bir darbeyle Ali Suveylih görevden uzaklaştırıldı. Yeni başkan Ekim 1978′de anayasayı değiştirerek devletin resmi adını Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti yaptı.

 

O tarihten sonra ise ülke neredeyse her sene darbelerle el değiştirdi ta ki yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilene değin.

 

 

'Ayetullah' unvanı ile anılan Ahmed Abdullah Muhammed Sambi’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde Ayetullah Seyyid Ali Hamanei hastanedeki ziyareti.

 

Assoumani Azali Suudi Arabistan'da

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler