24 Ocak 2022 Pazartesi Saat:
07:59
27-02-2021
  

Bugün Hz. Zeyneb'in (s.a) Şehadeti

Ehlibeyt Alimleri Derneği / Ehla-Der - Şubat / 2021 - İstanbul

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

Hicretin altıncı yılı Cemadiyelevvel'in beşinci günü Medine'de asil bir ailede bir kız çocuğu dünyaya geldi. İnsanlık tarihinin gidişatının değişmesinde büyük bir rol oynayacak olan o tertemiz kıza dedesi "Zeyneb" adını verir.


Zeyneb, cennette bir ırmağın ismi ve "Babasının Ziyneti" anlamına gelen ‘Zeyn’ ve ‘Eb’ kelimelerinin bileşenidir. Tertemiz bir ailede dünyaya gelen tertemiz bir kız çocuğu. Dedesi âlemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.a), babası Peygemberin nefsi olan Hz. Ali, annesi "Babasının Annesi" olan Hz. Fatıma ve kardeşleri Zeyneb'in iki gözünün iki nuru, cennet gençlerinin efendisi Hasan ve Hüseyin (a.s).


Zeyneb, aziz dedesinin vefatından kısa bir süre sonra henüz 4-5 yaşlarında bir çocukken annesini kaybetmenin hüznü ve sorumluluğu ile vahiy evinin yeni hanımefendisi olur. Küçük yaşına rağmen tarihte eşi benzeri olmayan; erkeklere hem annelik hem yol arkadaşlığı vazifesine soyunur.


Cahiliye Arapları, nur hanedanına hep karanlık günleri reva görmüştür. Zeyneb, Hicretin kırkıncı yılında babasının şehadetine şahit oldu. Ardından kardeşi ve imamı olan Hasan, Muaviye b. Ebu Süfyan ile antlaşmaya mecbur bırakılmış ve nihayetinde imam, kendi eşi tarafından zehirle şehit edilir.


Eyvah Zeyneb, Musibetler Anası Zeyneb!..


Artık tek tesellisi kalbinin atma sebebi olan Hüseyin'di. Ama yüreklerde yanan kin ateşini ne Fatıma'nın ne Ali'nin ne de Hasan'ın şefkati söndürmeye yetmemişti.


Ve Kerbela'da kanla yazılan bir destana sürüklenen âşıklar kervanı...


Istırap ve esaret yolculuğu Muharrem ayın onuncu gün olan Aşura günü sona ermiş ve fasık bir emire tabi olanlar zahiren galip gelmiş ama aslında tarihin kör ve lanetli kuyusuna mahkûm olmuşlardı.


Hz. Zeyneb, kardeşi Hüseyin'i ve yaranlarını ki bunlar arasında iki oğlu da meydanda mertçe savaşıp şehit olmuşlardı; Kerbela çölünde bırakarak Yezit ve tarihin Yezitleri olmaya aday olanların tahtlarını yerle bir etmek için aşka sefir olmuştu.


Zeyneb’in savaşı daha yeni başlıyordu. Çünkü kardeşi Hüseyin'in (a.s) şehadetinden sonra kafilenin başına geçmişti. Fatıma gibi bir annenin kızı olan Zeyneb, Kerbela hadisesinden sonra Peygamberin "cihadın en üstünü zalim liderin karşısında hakkı söylemektir" hadisinin gereğini yerine getirmeliydi ve öyle de oldu.Bizden Sana selam olsun...

 

Selam olsun doğduğun, öldüğün ve yeniden dirileceğin o güne...

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehla-Der olarak Kerbela'nın kahramanı, Hüseyinî kıyamın elçisi ve zalimlerin korkusu olan Hz. Zeyneb'in şehadet gününde başta Nur hanedanının son varisi olan Hz. Mehdi'ye (a.f) onun hak naibine, İslam'ın yılmaz bekçileri ve Peygamberin vasileri olan gerçek âlimlere ve tüm Zeyneb âşıklarına tesliyet arz ediyor, başımız sağ olsun diyoruz.

 

Hiç bir makam ve malın fayda vermeyeceği o hesap gününde Hz. Zeyneb ve temiz soyunun bayrağı altında olmak temennisi ile...

 

 

27.02.2021

İstanbul

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler