17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:33
30-07-2021
  

Bursa'dan Samimi Bir Gadir-i Hum Kutlaması + FOTO

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği - Gadir-i Hum Programı - Temmuz / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Öz Muhammedî İslam’ın mührünü taşıyan, hak ve batılı ebediyen birbirinden ayıran Velayet Bayramı münasebetiyle Bursa birbirinden değerli konuklarını ağırladı.

 

Pandemi nedeniyle etkinliklere uzun süre ara verilen Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği binasında dün akşam tertiplenen programa yurtdışından İsfahan Necefabad Cuma İmamı ve aynı zamanda Kum kentinin en prestijli medreselerinden birisi olan Hüccetiye Medresesi eski Müdürü Ayetullah Mustafa Hasanâtî ile birlikte Kevser Yayınlarının kurucularından değerli üstadımız Abbas Kazımî hocamız ve Tesnim Yayınları Müdürü kıymetli âlimimiz Cafer Bendiderya katıldılar.

 

Sunuculuğunu Hasan Bedel’in yaptığı Gadir-i Hum kutlama programı Ehl-i Beyt âlimimiz İshak Savcı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra açılış konuşmasını yapması için Nur Muhammed Camiî İmamı ve Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği kurucularından Şeyh Bülent Ayyıldız hocamız kürsüye davet edildi.

 

Ayyıldız, programa iştirak eden Ehl-i Beyt dostlarına teşekkürlerini sunduktan sonra Gadir-i Hum’un ne denli büyük ve önem arz eden bir gün olduğunu anlattı.

 

Osmanlı divanından Fahr-i Kâinat Efendimiz ve İmam Ali’nin methiyelerinin yer aldığı şiirlerin okunduğu oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen etkinlikte, misafir konuk olarak bulunan Ayetullah Hasanâtî kürsüye davet edildi.

 

İsfahan Necefabad Cuma İmamı Hasanâtî şunları söyledi:

 

“Gadir-i Hum gününü dinç ve diri tutmak, insanları bugünde mutlu etmek, yeni elbiseler giyinmek vb. güzel ameller bu aziz günü kalıcı hale getirmek için bir vasiyettir. Gadir-i Hum korunursa tevhid dini olan İslam da korunmuş olur.”

 

Veda Haccı’nda 120 bin kişinin bulunduğunu ve Allah Resulü’nün üç gün boyunca halktan Hz. Ali için biat topladığını belirten Ayetullah, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Üç gün süren ve herkesin kabul ettiği bu biatlaşmada, Efendimiz (saa) bizlere bir de vasiyet bırakmıştır; Gadir-i Hum’da yaşananların geçmiş nesillerden gelecek nesillere aktarılması, burada olanların olmayanlara anlatması, babaların çocuklarına bu sahneyi bildirmesi ve bu vesile ile dinin korunması. İşte bugün bu salonda toplanan siz kıymetli dostlar Hz. Peygamber’in vasiyetine amel ediyorsunuz.”

 

İnsanlar Ali’yi tanıyamadı, Müslümanlar onu hiç tanıyamadı ve belki de İmam Ali hakkında 4 cilt kitap yazan Hristiyan George Sec'an Cordak da hakkıyla tanıyamadı diye sözlerine devam eden Ayetullah Hasanâti cümlesini sürdürdü:

 

“George Cordak 200 defa Nehcu’l Belağa’yı okuduğunu ve İmam Ali’nin künhüne bir türlü eremediğini söylüyor. Hz. Nebi buyuruyor; “Ali Hak iledir, Hak da Ali ile..” yine buyuruyor; “Ali Kur’an iledir, Kur’an da Ali ile..” ve Hz. Ali buyuruyor; “Ene Sırate’l Mustakim-Ben doğru yolum.” Dünyayı ayakları altına alıp ezen bir kâmil insan idi Hz. Ali ve asla esiri olmadı. Bize bunu öğretti, bunu istedi.”

 

Ayetullah Mustafa Hasanâti’den sonra kürsüye davet edilen değerli üstadımız Abbas Kazımî ise Kur’an’ın 6666 ayet olduğunu ve bunlardan yalnızca 500 küsür tanesinin fıkhî meselelerle alakalı olup geri kalan 6 bine yakın ayetin ahlak ve inançlar üzerine olduğunu dile getirdikten sonra 500 küsür ayet ile hayatı idame ettirmenin erdem olmadığını dile getirdi. Üstad Kazımî sözlerine şöyle devam etti:

 

“Neden Gadir-i Hum meselesi böylesine önemli? Neden biz Şiiler bu güne bu denli önem vermeliyiz? Çünkü bir kere unuttuğumuz Gadir-i Hum günü bize Kerbela’yı yaşattı. Gadir-i Hum zinde tutulsaydı Kerbela yaşanmazdı. Ehl-i Sünnet kardeşlerimiz soruyor; ‘Neden bu kadar Kerbela’ya sarılıyorsunuz?” Nedeni ortada. Gadir-i Hum’un azamet ve mesajlarını ötelediğimiz için inkâra kalktılar ama Kerbela’yı o gün yaşanan acısı ile zinde tutmak inkârın önünü alıyor..”

 

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği’nde gerçekleştirilen program İshak Savcı hocanın okuduğu Ferec duası ile son buldu.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler