05 Temmuz 2022 Salı Saat:
12:26

Cadılar Bayramı

07-11-2016 13:26


           

 

          Öylesine entellektüel, sapına kadar batılı, aydın ve yüksek kültür erbâbı olduk ki, sormayın! Baksanıza, batı dünyasında geçmişi tâââ pagan asırlarına uzanan ve sonradan Hristiyan kimliği alan “Halloween” yani “Cadılar Bayramı” artık bizde de bangır bangır kutlanıyor.

 

            İstanbul’da kültürlü, zengin ve ekseriyetini hanımların teşkil ettiği bir grup, Cadılar Bayramı münasebeti ile giyinip kuşanmış, allanıp pullanmış, suratına bulabildikleri ne kadar boya varsa sürüp sürüştürmüş, sonra yollara düşüp bayramın kutlanacağı mekâna gitmiş ve hayli eğlenmişler...

 

            Mekânın önünde fotoğrafçılara poz üstüne poz vermeyi de ihmal etmemişler tabii!

 

            Kutlamaya katılan hanımlar arasında kendilerini cadıya benzetebilmek maksadıyla hayli uğraşmış olanları da var ama aralarında makyajsız halleri ile ortalığa çıktıkları takdirde suratlarını gören en şirret cadıyı bile kaçırabilecek çehreye sahip olanları da mevcut ve böyleleri makyaj için boş yere vakit harcamışlar ya, neyse!

 

            NOEL’DEN AZİZLER GÜNÜ’NE

 

            Türkiye’de belki de ilk defa bir “Cadılar Bayramı” kutlamasının düzenlenmesi ve bayram şenliğine magazin basınının “sosyete mensubu” olduklarını iddia ettikleri magazin sayfalarının gediklisi hanımefendilerin iştiraki, memleketin kültür sâhasında ulaştığı noktayı apaçık göstermektedir! Pagan Avrupa’nın Hristiyanlık öncesindeki “Halloween”i, yani “Cadılar Bayramı” olan, Papa Dördüncü Greguvar’ın 830’lu senelerde “Azizler Günü” hâline getirmesi ile dinî mahiyet alan, yani bir çeşit “Hristiyan kandili” hâline gelen o gün, artık bizde de kutlanıyor!

 

            Ne kültür, ne gelişme, ne batılılaşma ve kültür açılımı değil mi?

 

            Memleketin şimdilik maalesef varlıklı ama dar bir kesiminin kutladığı bu yeni bayramımız cadılarımıza ve bilhassa cadılık özentisi içerisindeki hanımefendilerimize kutlu, mutlu ve mübarek olsun; bu bayram Rakşaşa, Ananberg, Haborim, Lilit, Amaymon, Nihasa yahut Lusifer gibi Batı dünyasının meşhur cadıları ile tanışmalarını da nasib etsin!

 

            Şaka bir tarafa, paralı-pullu zevâtın bilmemne kilisesine gidip mum dikmeleri ve Noel yahut yortu kutlamalarının ardından şimdi de cadı kılığına girip Cadılar Bayramı’nı kutlamaları memleketin kültür seviyesi bakımından hazindir!

 

            ÇİFT TARAFLI BOŞLUK!

 

            Ama, bu kültür çöküntüsünün diğer tarafı da aynı şekilde perişandır: Okumak ve araştırmak çoktaaan bir tarafa bırakılmıştır, içerisinde intihalin bulunmadığı tezlerin oranı çalıntılara göre gittikçe azalmıştır, “profesör” unvanlı bazı zevât televizyonlarda “Sultan Abdülhamid hacca bizzat gitmedi ama Kâbe’yi mânâ âleminde her gece tavâf ediyordu” diye gevelemekte, Lozan Anlaşması’nın gizli maddelerinin mevcut olduğuna ve hattâ Lozan’ın 2023’te son bulacağı palavralarına inananlar bu zırvaları tartışma konusu yapmaktadır. Böyle bir ortamda diğer yandakilerin ruhî boşluklarını bir nebze de olsa Cadılar Bayramı ile doldurmaya çalışması beri tarafaki tuhaflıkların antitezidir ama olan aslında gençlere ve gelecek nesile olmaktadır.

 

            İsim ve şöhret sahibi bazı köşe yazarlarının makalelerinde verdikleri örneklere ve kültür kaynaklarına dikkat buyurun: Yazdıklarında “bizden” olan neredeyse hiçbir şey yoktur! Musiki kültürü artık “Spotify” ile sınırlıdır, alıntı yapılan yazarlar sadece ve sadece yabancıdır, hattâ yeni çevrilmiş filmlere duydukları hayranlık, yabancı eleştirmenlere bile rahmet okutacak seviyededir!

           

Aynı körlemesine merakı internetteki sözlüklerde, bloglarda, vesairede bile görebilirsiniz: Dünyanın tâââ öbür ucundaki bir rock grubunun albümü hayranlık krizleri içerisinde baştâcı edilmekte, iş edebiyata geldiğinde de anlaşılmaz tercümeler tek kaynak olmaktadır!

           

Ne diyeyim? Bu bilgisizlik ve kendini unutma mahşerinde tek eksiğimiz “Cadılar Bayramı” idi ama çok şükür artık o da var, kutlu olsun!

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !