22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:46
13-03-2014
  

Cemaat Azerbaycan'da Para Dağıtıyor

Azerbaycan'daki nüfuzlu kişilere sunulan hediyelerin harcama tutarı 729 bin dolar...

Facebook da Paylaş



 

Akşam gazetesi cemaatin Azerbaycan'daki imamının Pensilvanya'ya gönderdiği iddia edilen mali raporu yayınladı. Raporda "Devlete ait kurum ve kuruluşlardaki dostlarımız için aylık masraflar için 3 milyon 565 bin dolar" deniliyor.


Raporun, "Azerbaycan'daki nüfuzlu kişilere sunulan hediyeler" kalemindeki harcama tutarı ise 729 bin dolar gösteriliyor.


"Paralel zula patladı" başlığıyla sürmanşetten verilen Muhammet Kutlu imzalı haberde, bu ülkedeki imamlarından Mustafa T. tarafından Pensilvanya'ya gönderdiği iddia edilen "2013 yılı mali raporu"nun ayrıntıları aktarıldı.


Raporun Azerbaycan Hükümeti'ne yakın "adalet.az" adlı sitede yayınlandığı belirtiliyor. Raporda, toplam harcamalar çıktıktan sonra kalan paranın (yaklaşık 36 milyon dolar), güvenilir kişilere ait özel kasalarda saklandığı belirtilerek, durum şöyle izah ediliyor:


"Söz konusu meblağın bankalar aracılığı ile Türkiye'ye transferinde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Daha önce çalıştığımız bankalar yüklü miktarda para transferi isteklerimizi kabul etmemekte. Bu durumun Türkiye'deki malum olaylar sebebiyle meydana geldiğini düşünmekteyiz. Bu konuda arkadaşlarımızla istişare ettik ve sizi bilgilendirmenin daha münasip olacağı kanısına vardık. Söz konusu meselenin çözümü için tavsiye ve emirlerinizi beklemekteyiz..."


10 Kalem Harcama Sıralandı


"Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendim. Allah'tan size sağlık ve afiyet diliyorum" diye başlayan raporu kaleme alan Mustafa T., Gülen'den kendisi için dua etmesini de rica ederek, "Dualarınızda bu hakir kulu unutmamanızı temenni ediyorum" diyor.


Fethullah Gülen'in talebi üzerine hazırlanan raporda yer alan ve 10 ayrı kalemde sıralanan Azerbaycan'daki harcamaların dökümü ise şöyle:
 

- Hazar TV ve Burç FM – 2 milyon USD
 

- Araz kursları – 765 bin USD
 

- Hizmet hareketimize teşvikle ilgili olarak kitap, dergi, broşür ve diğer araçlar için – 367 bin USD
 

- "Zaman Azerbaycan" gazetesinin baskı, yayın ve dağıtımı için ilave ücret – 413 bin USD
 

- Hizmet hareketimizi anlatan sempozyum, konferans, toplantı ve diğer şeyler için – 210 bin USD
 

- "çağ çğretim" işletmelerine ek bütçe olarak – 8 milyon 435 bin USD
 

- Azerbaycan nüfuzlu kişilere sunulmuş hediyeler için – 732 bin USD
 

- Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinin imam dostlarımız ve cemaatin masrafları için – 184 bin USD
 

- Devlete ait kurum ve kuruluşlardaki dostlarımız için aylık masraflar için – 3 milyon 565 bin USD
 

- çeşitli dış seyahatler, yurtdışındaki işler için – 165 bin USD/05

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler