02 Aralık 2021 Perşembe Saat:
13:51
23-12-2020
  

Çocuklarda Dini Gelişim ve Sorumluluklarımız

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde “Çocuklarınıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kılmalarını öğütleyiniz” buyurmaktadır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Aysun Uğur
 

 

Ayet-i kerimede Yüce Allah şöyle dua etmeyi öğretmektedir: 

 

“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.”[1]

 

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerinden[2] biri olarak sunulan aile, neslin devamını esas alan rahmet ve sevgi kaynağıdır. Çocuklar ise aile yuvasında Cenab-ı Hakk’ın hem hediyesi hem de emaneti konumundadır.

 

Sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet okuyarak güzel bir isim verdiğimiz çocuklarımızı helal rızık ile besleyerek büyütmek nasıl anne-baba olmanın gereği ise imanı ve İslam’ı öğretmek suretiyle güzel bir terbiye vermek de anne-babanın ortak sorumluluğundadır.

 

Çocuklarımızın dünya hayatlarını imar etme konusunda çaba ve desteğimizi sürdürürken ahiret hayatlarını da ihmal etmemeliyiz. Temyiz ve buluğ çağına gelen çocuklara yaşına ve seviyesine uygun üslupla İslam, iman ve ahlak esasları öğretilmeli, inandığı hususlar, ibadetler ve ahlaki prensipler de kademe kademe hayata aktarılmaya başlanmalıdır.

 

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde “Çocuklarınıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kılmalarını öğütleyiniz” buyurmaktadır. Asıl sorumluluk ise ergenlik çağında başlar. Bununla birlikte bu çağa gelmeden ibadetlerle tanışan çocuklar sorumluluk ile beraber kulluk vazifelerine yabancılık çekmiş olmayacaklardır. Atalarımızın “Ağaç yaşken eğilir.” sözü de bu gerçekliği ifade etmektedir.

 

Çocuklara huzurlu bir aile ortamı sağlamak da anne-babanın temel görevlerindendir. Zira huzurlu bir aile ortamı, çocuğun eğitimi ve kişilik gelişimi için önemlidir. Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu yerde çocuk kendini güven içinde hissedecektir. Zira aile toplumun, çocuklar da ailenin teminatıdır.                            

 

Sözlerimizi Peygamber Efendimiz’in bir hadis-i şerifiyle son veriyoruz:

 

“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”

 

 

 

 


[1] İbrahim/40.

[2] Rum/21.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler