22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:29
06-11-2014
  

Dini Çatışmayı Körüklemeyi Amaçlıyorlar

Ürdün, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ihlallerine tepki olarak Ürdün Tel Aviv büyük elçisini çağırdı...

Facebook da Paylaş
 

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, BM Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunarak, İsrail'in Mescid-i Aksa baskını karşısında sorumluluklarını yerine getirmesini ve en kısa sürede İsrail'in tutumunu reddeden bir bildiri kabul etmesini istediğini söyledi.

Riyad Mansur, konuşmasında İsrail'in Kudüs'teki provokatif eylemlerine de değinerek, İsrail askerlerinin postallarıyla Mescid-i Aksa'da ibadet edilen alanlara girmesinin dini çatışmayı körükleme amacı taşıdığını söyledi.

Kudüs'ün üç din için de kutsal olduğunu hatırlatan Mansur, "İsrail içindeki aşırılık yanlılarının kendilerini Allah'ın yeryüzündeki temsilcisi gördüklerini ve bu nedenle Müslümanları tahrik etmeye yöneldiklerini" vurguladı.

İsrail'in topuyla tüfeğiyle uçağıyla her türlü aracıyla Filistin halkına baskısını sürdürdüğünü ancak bazı çevrelerin Filistinlileri itidale davet etmesini anlayamadığını ifade eden Mansur, "bölgedeki olayların sorumlusunun İsrail'in işgalci ve sorumsuz politikaları olduğunu" söyledi.

 

"Biz Anlaşmalara Aaygı Duyan Bir Ülkeyiz"

 

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırısından sonra Ürdün hükümeti Tel Aviv'deki Ürdün büyükelçisi istişareler için merkeze çağırılırken, konunun Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi'ne de taşınacağı duyuruldu.

Hükümet sözcüsü Muhammed Mumeni,

 

"Tüm diplomatik ve yasal seçeneklerimizi açık tutuyoruz. Biz anlaşmalara saygı duyan bir ülkeyiz. Fakat bu diğer ülkenin de saygı duyması şartıyla olur. Barış anlaşmasına göre Mescid-i Aksa Ürdün'ün himayesi altındadır. Bunun ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler