17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:44
28-04-2020
  

Ehla-Der’den DIB Ali Erbaş’ın Açıklamasına Destek Mesajı

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) / İstanbul - Nisan / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

 

 

 

Dünya değişiyor, iklimler değişiyor, tabiat değişiyor, kısacası yer-gök değişiyor; teknoloji gelişiyor, bilim, ilim gelişiyor, insanlar, hatta birçok varlık gün geçtikçe gelişiyor; ama nedense bazı kafalar, bir türlü değişmiyor, değişemiyor, gelişmiyor, gelişemiyor. Ne ilginçtir ki bu durumda olan bazı çevreler, bu donuk ve akıl-mantık dışı hallerini bir de bilimsellik ve uygarlık olarak lanse etmeye devam ediyorlar!

 

Bu Koronalı ve sıkıntılı günlerde ve mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bir zamanda gündemimizi işgal eden talihsiz bir tartışmayla karşı karşıyayız. Diyanet İşleri Başkanı’nın Cuma hutbelerindeki açıklamaları ve buna itiraz eden, hatta suç duyurusunda bulunan bazı kurumların açıklamaları…

 

Konunun değerlendirmesine girmeden önce bir noktaya değinmemiz gerekir; Bizlerin siyasal olarak hiçbir siyasi akıma en ufak bir eğilimimiz ve bağlılığımız söz konusu değildir. Dolayısıyla konuyla ilgili yaklaşımımızda da hiçbir siyasi saik aranmamalıdır. Ne var ki konu inancımız ve kutsallarımıza saldırı ve değerlerimizi ta’zif ve tahkir olunca buna sessiz kalmamız beklenmemelidir.

 

Bu girişten sonra konuyla ilgili aşağıdaki noktalara değinmek isteriz:

 

1- Malum çevrelerin bu tutum ve davranışları ilk değil, yıllardır her fırsatta İslamî öğretilere fütursuzca saldırmaya, çirkince hakaret etmeye devam edegelmiş ve İslam’ı ve ahkâmını gericilik ve çağdışı olarak nitelemeye ve lanse etmeye çalışmışlardır.

 

2- Bunu yapanların bir kere olsun ehil kaynak ve mercilerden eleştirdikleri hüküm ve öğretilerin gerçeğini ve hikmet ve felsefesini öğrenmeye ve kafalarında oluşan sorulara mantıklı cevaplar bulmaya çalıştıkları kanaatinde değiliz.

 

3- Eşcinselliği savunup bunu bir insan hakkı olarak değerlendirmek, tıpkı Koronalı birisinin toplum içerisinde serbestçe dolaşması, istediği şekilde davranması, istediği yere girip çıkmasına izin verilmesi gerektiğini ve bunun bir insan hakkı olduğunu savunmakla hiçbir farkı yoktur.

 

4- İslam’ı ve öğretilerini çağdışı ve bilimsellikten uzak olarak niteleyenler, aslında dönüp aynaya bakmaları ve yıllardır zerre kadar değişmeden nasıl bir dogmatizme müptela olduklarını görmeleri gerekir. Allah’ın izni ve inayetiyle gün geçtikçe İslam’ın öğreti ve hükümlerinin derin mana, maslahat, hikmet ve felsefeleri daha iyi anlaşılmakta, bilimsel delil ve verilerle nasıl ispatlandığı ve örtüştüğü ortaya çıkmaktadır. Yeter ki insanlar at gözlüğünü çıkarıp tarafsız bir gözle ve gerçekten doğruları öğrenme amacıyla olaylara yaklaşmasını bilsinler.

 

5- Bazı cahil ve ehliyetsiz çevrelerin (Daeş, el-Kaide vb. gibi) İslam’ın ruhuyla alakası olmayan yorumlarla ortaya çıkıp İslam adına bir takım gayr-i insanî söylem ve eylemleri ortaya koymalarıyla bu tür çevrelerin bilim ve uygarlık adına ortaya çıkıp en gerici ve donuk düşünceleri savunmaları ve eleştiri bahanesiyle iki milyar Müslümanın değerlerine hakaret edip saldırmaları arasında hiçbir fark yoktur; bunlar bir madalyonun iki yüzü gibidirler.

 

6- Kimin neye inanacağına, neye inanmayacağına karar verecek olan elbette kendisidir. Düşüncelerin tartışılması ve incelenmesine de karşı değiliz. İnandıklarının sağlamlığına inanan kimse, eleştiriden de korkmaz. Ancak eleştiri ayrı bir şeydir, hakaret ve saygısızlık ayrı bir şey. Eleştiri bir insan hakkı olduğu kadar, saygısızlık ve hakaret gayr-i insanî ve hukuk dışı bir davranıştır.

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak, insan hakları bahanesiyle, en gayr-i insanî eylemi (eşcinselliği) savunan ve bunu bahane ederek Kur’anî-İslamî hükümleri çağdışı olarak niteleyip kutsallarımıza saldırıp hakaret eden malum çevreleri şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

 

28 Nisan 2020

İstanbul

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler