22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:24
15-05-2018
  

Ehlader'de İstişare Toplantısı + FOTO

Ayetullah Ahteri: Filistin'e sahip çıkmak, oradaki mazlumları savunmamız, bizim dini görevimizdir.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ramazan ayına sayılı günler kala, Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader, önemli bir toplantı düzenledi. Derneğin Yenibosna'daki merkez binasında Ramazan Ayı'nda alimlerin yapacağı çalışmalarla ilgili istişare toplantısı gerçekleştirildi. Çok sayıda Ehlibeyt aliminin hazır bulunduğu toplantıya, Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri de katıldı.  

 

İstanbul ve çevre illerden 70'in üzerinde alimin katıldığı istişare toplantısı, Ehlibeyt Alimi Mikail Gürel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Toplantının açılış konuşmasını, Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras gerçekleştirdi. Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle alimlerin üzerindeki tebliğ görevinin arttığını ifade etti. İsrail'in gerçekleştirdiği katliamın tüm Müslümanların kalbini derinden yaraladığını vurgulayan Akaras, Müslümanlar arasındaki fitne ateşine karşı görevlerinin vahdeti sağlamak olduğunun çizdi. Türkiye Ehlibeyt Alimleri'nin vahdet noktasında tebliğ vazifesini yerine getirdiğini de anlatan Kadir Akaras, 27 Haziran'da gerçekleştirilecek dernek seçimlerini hatırlattı, derneğin vahdet için çalışmalarına seçimden sonra da aynı hızla devam edeceğini ifade etti.

 

Açılış konuşmasının ardından Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri konuştu. Ramazan ayında alimlerin yapabileceği çalışmaları anlatan Ayetullah Ahteri, ümmetin çok sayıda farklı problemle karşı karşıya olduğuna şu sözlerle dikkat çekti:

 

"Toplumda alimler ve kanaat önderleri olarak sizlere ağır görevler düşmektedir. Herkesten daha çok sorumluluğunuz var. İnsanlara kılavuzluk yapmanız gerekmektedir. Toplumun İslami konularda nasıl davranacağı çok önemlidir. Bu doğrultuda nelerden nasıl istifade edeceğimizi iyi bilmeli, olaylara karşı en etkili davranışı tespit edebilmeliyiz."

 

Ramazan ayının herkes için bir fırsat olduğunu da vurgulayan Dünya Ehlibeyt Kurultayı Genel Sekreteri, Allah'ın kullarını ne kadar çok sevdiğini anlattı. Ayetullah Ahteri ayrıca, alimlerin tebliğ vazifesine de vurgu yaptı.

 

"Allah, Müslümanlara ve Ehlibeyt dostlarına, birtakım fırsatlar vermiştir. Biz bu fırsatlardan istifade edebiliriz. Allah kullarını ne kadar çok seviyor ki, bize Ramazan gibi bir ay verdi. İyi tebliğ, hüner ister. Bir ürünün satıcısı, onu satabilmek için süsler, satacağı ürünüöver çünkümüşteriyi çekmek ister. Bu bir tebliğdir. Biz alimler de, iyi tebliğ yapabilmek için toplumumuzun ihtiyaçlarını bilmeliyiz. İnsanlar neyi beğenip seviyorlarsa, onlara onu sunmamız gerekiyor. Toplumumuzun sorunlarını bilmemiz gerekiyor. Gençlerimiz neden camilere gelmiyor? Bu, bizim yöntemlerimizin bir sonucudur. Gençlerin camilere neden gelmediğini öğrenmeliyiz. İnsanlara ulaşmanın bir yolunu bulmalıyız. İnsanların işine yarayan, ilgisini çeken konuları anlatmalıyız."

 

Konuşmasında Siyonist İsrail'in Filistin'deki katliamına da dikkat çeken Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri, Müslüman ülkelerin liderlerinin Filistin davasına sahip çıkmadıklarının altını çizdi. Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nı acil toplantıya çağırmasından duydukları memnuniyeti de dile getiren Ayetullah Ahteri, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın Filistin konusuna önem vermesinin de oldukça kıymetli olduğunu ifade etti. 

 

"Filistin'e sahip çıkmak, oradaki mazlumları savunmamız, bizim dini görevimizdir. Bu, vicdaniz sorumluluğun yanı sıra, dini emirdir bizler için. Hadislerde, Müslüman derdiyle dertlenmeyen bizden değildir diyor. Filistin halkının, Yemen halkının derdiyle dertlenmeliyiz. Onları desteklemeliyiz maddi ve manevi olarak. ABD ve İngiltere, Filistin ve Yemen'i bombalayanları savunuyor. İnsanları ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan'a karşı bilinçlendirmeliyiz. Alim olarak bizlere düşen İslam'ı ve insanları savunmak ve bilinçlendirmektir. Bu Ramazan ayı, işte bunun için bir fırsattır."

 

Toplantının kapanışında bir kez daha söz alan Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras, Ramazan ayının ilk cumasının Yemen halkıyla dayanışma günüilan edildiğini açıkladı. Bu günde Yemen halkının mazlumiyetine özellikle sosyal medyada dikkat çekileceğini ifade eden Akaras, Ramazan aynının son cuması olan Kudüs Günü'ne de vurgu yaptı. 

 

Ehlader'de İstişare Toplantısı Ayetullah Ahteri'nin imametinde kılınan cemaat namazı ile son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler