09 Ağustos 2022 Salı Saat:
07:14
30-11-2021
  

Ehlader İslamî Kültür ve İletişim Kurumu ile Görüştü

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehla-Der - Kasım / 2021 – Tahran / İran

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulu bir dizi ziyaretler için gittiği İran'da İslamî Kültür ve İletişim Kurumu ile görüştü.

 

Ehla-Der, İran temasları kapsamında İslamî Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Hüccetû'l İslam ve'l Müslimin Muhammed Mehdi İmanipour’u Tahran’da ziyaret etti.

 

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede İslamî Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı İmanipour, iki ülke arasındaki derin kültürel yakınlığa dikkat çekerek; “İran ve Türkiye, kadim bir medeniyete, etkileşime ve oldukça derin bir kültürel alışverişe sahiptir. İşte bu kültürel ve medeniyetsel yakınlık, iki ulus arasında daha büyük bir kaynaşmaya yol açmıştır.” dedi.

 

Hüccetû'l İslam İmanipour Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği’nin yürüttüğü ilmi ve kültürel faaliyetlerin oldukça etkili olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: “Ehla-Der ve aynı zamanda Kevser Kurumları’nın çalışmalarını takdir ederek takip ediyor ve başarıları bizleri de mutlu ediyor.”

 

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî’nin komşu ülkelerle sıkı ve derin diyaloglar vurgusuna da değinen İslamî Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı İmanipour, Ayetullah Hamaneî’nin uzun zamandır üzerinde önemle durduğu ‘Yeni İslam Medeniyeti’ söylemine de değinerek şöyle dedi:

 

“Yeni İslam Medeniyeti'nin altyapısını güçlendirmek hiç de o kadar kolay olmayacaktır. Bunun için akademik etkileşimler, Türkiyeli ve İranlı Müslüman gençliğinin ilmi açıdan teşviki, öğretmen eğitimi, kaynak ve ders kitaplarının hazırlanması, sosyal ağların iyileştirilerek kullanımı, birbirleri ile etkileşim içerisinde olan insan ağının oluşumu, eğitimcilerin diyalogları, ortak konferansların düzenlemesi, bilimsel araştırmaların yapılması ve öğrenci organizasyonlarının tertiplenmesiyle İran ile Türkiye arasındaki İslamî ve kültürel ilişkilerin genişletilmesi oldukça önemlidir.”

 

Bir saati aşkın süren Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği ile İslamî Kültür ve İletişim Kurumu arasındaki görüşmede Ehla-Der Genel Başkanı Kadir Akaras öncelikle görevine yeni başlayan Hüccetû'l İslam ve'l Müslimin Muhammed Mehdi İmanipour’u tebrik ederek çalışma hayatında başarılar diledi.

 

Akaras 2011 yılında kurulan Ehla-Der'in faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra ilmi, kültürel ve dini konularda her türlü ortak çalışmaya açık olduklarını dile getirdi.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler