22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:36
14-12-2018
  

Ehlader Tahran'da Bir Dizi Temaslarda Bulundu

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulu İran'ın başkenti Tahran'da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulunun yaklaşık bir hafta süren İran ziyaretlerinin son ayağı bu ülkenin başkenti olan Tahran'a oldu.

 

Sabah saatlerinde Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri’yi makamında ziyaret eden Ehlader yönetim kurulunun görüşmesi yaklaşık iki saat sürdü.

 

Ayetullah Ahteri gerçekleşen bu ziyaretin kendisini oldukça mutlu ettiğini dile getirdikten sonra şunları söyledi:

 

“Ehlader’in Türkiye’deki stratejik konumuna vakıfız. Sık sık yaptığımız Türkiye ziyaretlerinde de günbegün bu kurumun güçlendiğini ve Ehl-i Beyt Mektebini başarı ile temsil ettiğini yakından müşahede ediyoruz. Türkiye gerçekten oldukça güçlü bir ülke, halkı ise içten ve samimi. Mutaassıp kimseler dışında Allah Resulü’nün (saa) evlatlarına, Ehl-i Beyt’e yürekten bir bağlılıkları var. Ehl-i Beyt, İslam Ümmeti içerisindeki en büyük vahdet ve beraberlik aracıdır. Bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz.”

 

Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı Genel Sekreteri Ahteri İslam Ümmeti’nin tekrar şahlanması için vahdetin gerekli olduğunu ve bunun da Allah Resulü’nün en büyük iki emaneti olan Kur’an ve Ehl-i Beyt ile mümkün olabileceğine vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti:

 

“Ehl-i Beyt’i sevmek ve savunmak tarihin tüm evrelerinde büyük bir yükümlülük gerektirmiştir. Kur’an’a, Peygamber’e ve Ehl-i Beyt’e sahip çıkmak İslam düşmanlarının en büyük korkusu olagelmiştir. Nijerya’da yaşanan zulüm, Yemen’de hâlihazırda devam eden savaş Ehl-i Beyt sevgisinin ne denli zor muhafaza edildiğine birer delildir. Ama bu Peygamberimizin emridir ve onun emri ise Allah’ın emridir. Hamdolsun Türkiye de bu konuda yavaş yavaş özüne dönmekte ve Allah Resulü’nün emrini yerini getirmektedir. Amerika’nın ve İsrail’in Türkiye üzerinde oynadığı oyun da İslam ittihadına, İslam birliğine uzak kalması içindir. Ama Allah’ın izniyle bunu başaramayacaklar.”

 

Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı’nı ziyarette bulunan Ehlader Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras, değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Şeyh Zeki Tümay, Şeyh Aslan Başaran, Şeyh Orhan Öz, Şeyh Yaver Daştan, Seyyid Kasım Erdem, Şeyh Yusuf Tazegün, Şeyh Murat Bulut, Şeyh Akın Caba ve Hasan Bedel Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri, Hüccetu'l İslam Talibiniya ve yanındaki heyet ile vedalaştıktan sonra Tahran Cuma İmamı olan Hüccetu’l İslam Ayetullah Kazım Sıddıki ile görüşmek için müdürlüğünü yaptığı Tahran İmam Humeyni Medresesi’ne geçti.

 

Oldukça samimi bir talebe ortamında gerçekleşen bu görüşmede ise Ayetullah Sıddıki şunları söyledi:

 

“Dost edinmek Allah için olmalıdır. Öyle dostlar edinin ki, onun yüzüne bakıca Allah’ı hatırlayın ve onlar da sizi görünce akıllarına, kalplerine Allah düşsün. Yüce İslam dininin en büyük öğüdü ahlaktır. Ahlaklı bir talebe tüm sorunları çözer. Çünkü o artık Allah’ın koruması altındadır.”

 

Tabersi’nin ‘Mekarimu'l Ahlak’ kitabının başucu kitabı yapılması gerektiğine değinen Ayetullah Sıddıki sözlerine şöyle devam etti:

 

“Cevşen-i Kebir ne büyük bir duadır. Rabb’e dair ne ararsanız onda vardır. Asla ondan ayrı düşmeyin. Her daim tevekkül halinde olun, tevessülden beri durmayın. Bunlar takva ile yerini bulur. Öyleyse kalplerin temiz olması gerekir çünkü bu gönül tahtı Allah’ın oturduğu tahttır. İşte böyle olunca da kul kendisi ile barışır, kendini tanımaya başlar ve kendi ile barışık olan kimse etrafı ile de barışır. İhtilaflar, ayrılıklar yavaş yavaş yok olur gider. Unutmayın Allah’ın eli cemaatin üzerindedir; hal böyle olunca da hepimizin O’nun yolunda beraberce hareket etmemiz icap eder.”

 

Bu görüşmenin ardından hep beraber medrese talebeleri için hazırlanan oldukça mütevazı bir öğle yemeği yendi ve daha sonra Tahran İmam Humeyni Medresesi gezildi.

 

Ehlader HABER

 

Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Hasan Ahteri ile Yapılan Görüşme

 

 

 

 

 

 

Ayetullah Kazım Sıddıki ile Yapılan Görüşme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler