17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:36
28-07-2021
  

Ehlader’den Gadir-i Hum Bayramı Mesajı

Ehlibeyt Âlimleri Derneği / Ehla-Der - İstanbul - Temmuz / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

  

 

Aziz İslam tarihinde çok az olay; senedi, ravileri ve âlimleri tarafından bu kadar sağlam bir şekilde aktarılmış ve gerçekleştiğine dair hiçbir şüphe duyulmamıştır. Bunun sebebi de âlemleri yaratan Allah Teâla’nın yüce kelamı, güvenilirliğinden dost-düşman kimsenin şüphe duymadığı Fahr-i Kâinat Efendimiz’in (saa) varlığı ve o gün orada hazır bulunan on binlerin şahitliğidir.

 

Evet, İslam ümmetinin en büyük bayramlarından biri olan mübarek Gadir-i Hum Bayramı’nı tekrar idrak ediyor ve bu vesile ile Müslümanlara, Ehl-i Beyt dostlarına ve özellikle de dünyanın her neresinde olursa olsun kalbinde Hz. Ali sevgisi taşıyanlara tebriklerimizi sunuyoruz.

 

Bilindiği üzere Peygamber Efendimizin (saa) hayatında çok hassas ve önemli dönüm noktaları olmuştur; işte, o anlardan birisi de tarihin en parlak sayfalarını teşkil eden Gadir-i Hum hadisesidir.

 

Gadir-i Hum ilahi nimetin tamamlandığı, dinin kemale erdiği ve velayete bağlılıkları ile ihlaslı müminlerin imanlarını ispatladığı günün adıdır.

 

Böylesi bir günde Gadir göleti, velayetin bereketi ile tarih büyüklüğünde bir okyanusa dönüşmüştür. Gadir-i Hum günü Kurban ve Fıtır bayramının yanında bir üçüncü bayram olarak inananlara hediye edilmiş, belki de bazı üstün yönlerinden dolayı diğer bu iki bayramdan çok daha büyük ve önemli bir bayram sayılmıştır.

 

Allah-u Teâla Kur'an-ı Azimû’ş-Şan’da şöyle buyurmaktadır:

 

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا

 

“Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim.”

 

Gadir-i Hum göleti tarihin gelmiş geçmiş en büyük olayının şahidi ve Allah Resulü’nün buyurmuş olduğu:

 

مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ

 

“Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır.” sözünün tanığıdır. 

 

İşte bu kutlu gün, kendisinden sonra gelecek olan asırlara şekil vermiş, Hak ve Batıl üzere olanları bariz bir şekilde ayırmış, sözlerinde duranlara ilahi dergâhta esenlikler ve misakını bozanlara ise hüsranlar vaat etmiştir.

 

Gadir-i Hum günü, Hatemu'l Enbiya’nın tarihini, yine Hatemu'l Enbiya’nın velayetinin gölgesinde yeniden okumak için en güzel fırsattır. Ehl-i Beyt imamlarının tarihi rolleri ve bu rollerin Kur'an öğretileri ile tatbiki, sonrasında toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik şartlar ile mukayesesi böylesi önemli günlerde üzerinde durulması gerekilen konulardandır.

 

Bu bilincin yanı sıra tarihin hiçbir devresinde olmadığı kadar günümüzde biz Müslümanların ve özelde Ehl-i Beyt dostlarının çok önemli sorumluluklarının olduğunun da farkında olmalıyız. Tüm düşmanların birleştiği ve İslam’ı kötü göstermeye çalıştığı bu günlerde bizler, Öz Muhammedî İslam’ı ve Gadir-i Hum mesajlarını en güzel şekilde yaşayıp, başkalarına ulaştırmamız gerekmektedir.

 

Bizler, tüm İslam düşmanlarının; ister bilinçli, planlı, programlı İslam’a savaş açanlar olsun, isterse de bilinçsiz bir şekilde Emperyalist ve İslam düşmanlarına çalışanlar olsun; onların tüm planlarını suya düşürmemiz gerekmektedir. Bunun için de Gadir-i Hum’u ayrışma sebebi değil bilakis ortak paydalarımızın bayramı ve vahdetin en büyük katkı sağlayıcısı olarak değerlendirmeliyiz.

 

Bu duygu ve düşünceler ile tekrar bu mübarek bayramı tebrik arz eder, yüce Allah’tan tüm Müslümanların yüceliğini ve dünya mazlumlarının kurtuluşunu niyaz ederiz.

 

 

28.07.2021

İstanbul

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler