06 Mayıs 2021 Perşembe Saat:
21:58
07-02-2018
  

el-Ezher Üniversitesi Hocaları Necef-i Eşref'te

Mısır ‘‘el-Ezher’’ Üniversitesi üstatları, İmam Ali’nin (a.s) Irak’ın Necef kentinde bulunan türbesini ziyaret etti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Mısırlı din adamları, ziyaretlerinin hedefini; el-Ezher Üniversitesi ve Necef İlim Havzası arasında ikili ilişkileri geliştirmek olarak açıkladılar.

 

Irak’ın İlim başkenti Necefü'l Eşref'te bulunan İmam Ali’nin (a.s) türbesini ziyaret eden el-Ezher üstatları, türbe yetkilileriyle bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulundu.

 

el-Ezher Üniversitesi üstatlarından ‘Dr. Velid Matar’ İmam Ali (a.s) Türbesi Haber Bürosu ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

 

"Yüce Allah bizlerin sürekli olarak ziyaret etmeyi arzu ettiğimiz bu kutsal mekânları ziyaret etmemizi sağlayarak, bizleri minnet altında bırakmıştır. Yüce Allah, bu kutsal mekânları çok sevdiğim bir ülke olan Irak’ta karar kılmıştır.

Yüce Allah, Peygamber Efendimizden (s.a.a) sonra en iyi ve hayırlı insanlar olan İmam Ali (a.s), İmam Hüseyin (a.s) ve diğer birçok İmamların kabirlerini Irak’ta karar kılmıştır.

Bizler buraya bu mübarek mekânları ve kabirleri ziyaret etmeye ve Şii kardeşlerimizin nurani çehrelerini görmeye geldik. İnşallah ziyaretimiz Şii kardeşlerimizle aramızda olan vahdetin daha da derinleşmesine neden olur."

 

Vechetu’l-Hak Müessesesi Başkanı ‘Dr. Yusuf Ravab’ ise şunları söyledi:

 

"İmam Ali’nin (a.s) Türbesini ziyaret etmemizin asıl sebebi; Mısır el-Ezher Üniversitesi ve Necef İlim Havzası üstatları arasında bir irtibat ve ilişki kurmaktır."

 

Öte yandan er-Ravab son bir kaç yılda bölge insanına kan kusturan DAEŞ Terör Örgütü'ne karşı Irak'ta alınan zafere de dikkat çekerek şunları söyledi:

 

"Eğer Ayetullah Seyyid Sistani’nin cihat fetvası olmasıydı, tekfirci terör örgütü IŞİD bugün birçok Arap ülkesi başkentini çoktan işgal etmişti.

Ayetullah Sistani’nin vermiş olduğu cihat fetvası sayesinde IŞİD yenilgiye uğradı ve Irak halkı birlik ve beraberliğini korumuş oldu."

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler