22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:18
03-03-2016
  

Esad: Halk İsterse Gitmeye Hazırım

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Alman televizyonuna verdiği söyleşide Suriye halkının istemesi durumunda görevini bırakmaya hazır olduğunu söyledi.

Facebook da Paylaş

Sputnik'in haberine göre  ,   Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye yönetiminde kimlerin olacağı konusunda ki söz hakkının yabancı devletlere ya da yetkililere değil Suriye halkına ait olduğunun altını çizerek halkın istememesi durumunda bir gün bile görevde kalmayacağını belirtti.

 

Esad, ateşkesin hayata geçtiği günün, Suriye için tarihi bir gün sayılıp sayılmayacağına ilişkin soruya ‘öyle olmasını umut ettiği’ cevabını verdi.

 

Suriye ordusunun karşısında 100’ü aşkın silahlı grup olduğunu vurgulayan Esad, bu grupları destekleyen birçok devletin de bulunduğunun altını çizdi. Ateşkes konusunda anlaşmaya varmanın uzun sürmediğini, asıl zaman alanın "teröristleri destekleyen devletlerin bu karara varmaları" olduğunu söyleyen Esad, Suriye’nin uzun zamandır yerel düzeyde benzer anlaşmalar yaptığını ve bunların başarıya ulaştığını ifade etti.

 

SİLAH TAŞIMA YETKİSİ SADECE DEVLET GÜÇLERİNE AİT

 

‘Silahlı muhalefetin neden devlet tarafından kabul edilmediği’ sorusunu da yanıtlayan Esad, “Kimin terörist kimin de muhalif olduğu Suriye’de anayasa ve kanunlar tarafından belirleniyor” dedi. “Dünyanın tüm ülkelerinde silah taşıma yetkisi sadece ve sadece devlet güçlerine ait” diyen Suriye lideri, devlete, halka, kamu ve özel mülklere karşı silah taşıyan herkesin terörist olduğunun bir kez daha altını çizdi.

 

GEÇİŞ SÜRECİ NASIL OLACAK?

 

Esad, “Seçimler bir hobi, Cumhurbaşkanının vizyonu ya da hükümetin keyfi muamelesi değildir. Seçimler hükümetin değil, vatandaşın hakkıdır” dedi.

 

Suriye savaşının sona ermesinin ‘kendisinin gitmesine’ bağlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Esad, şunları söyledi: “Görevde kalıp kalmayacağım, bunu söyleyen devletler ya da yetkilileri ilgilendirmez, bundan dolayı da hiçbir zaman açıklamalara kulak vermeyeceğim. Görevde kalıp kalmayacağım ya da kimin göreve geleceği konusundaki karar, mutlak şekilde Suriye halkının kararıdır. Görevde kalmamı istedikleri sürece kalacağım, gitmemi istediklerinde ise bir gün bile kalmayacağım.”

 

Esad, Suriye halkının kendisinden görevden çekilmesini istemesi halinde bunu tereddütsüz yapacağını, çünkü hiçbir sorumlunun halkın desteğini almadan başarılı olmasının mümkün olmadığını ifade etti.

 


Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler