22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:18
01-03-2016
  

Esad Konuştu Düşmanları İzledi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Alman ARD televizyonuna bir söyleşi verdi

Facebook da Paylaş

Sana'nın verdiği habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Alman ARD televizyonuna bir söyleşi verdi. Söyleşisinde Suriye’deki ateşkes hakkında açıklamalarda bulunan Esad, “Ateşkesin işlemesi için üzerimize düşeni yapacağız” ifadesini kullandı.

 

Esad, cumartesiden bu yana süren ateşkesi 'umut pırıltısı' sözleriyle nitelendirdi. 25 dakika süren söyleşisinde Esad, "Biz anlaşmanın hayatta kalmasına bir şans vermek için misilleme yapmaktan kaçındık. Bu bizim yapabileceğimiz bir şey, ancak sonuç olarak her şeyin bir sınırı var. Bu, diğer tarafa bağlı" dedi.

 

Silahını bırakan militanların “sivil hayata dönebileceğini” vurgulayan Esad, sözlerini şöyle sürdürdü: "Silahlarınızı bırakın; siyasi sürece girmek istiyorsanız da istemiyorsanız da. Benim için en önemlisi, yasal ve anayasal olarak sizin bir vatandaş olarak makineli silahlar tutup insanlara veya mülkiyetlerine zarar verme izniniz yok. Bu bizim isteğimiz tek şey. Bir şey istemiyoruz.

 

Daha önce de dediğim gibi silahlarını bırakanlara af uyguluyoruz." Suriye'de yaşayan insanların 'insani felakete' katlandığını belirten Esad, ülkede silahlı militanların kuşatması altındaki bölgelere gıda ve ilaç yardımı ulaşmasına izin vermedikleri yönündeki suçlamaları kesinlikle reddetti.

 

Beşar Esad, konuyla ilgili, "Onların silah almasını engelleyemezken gıda ulaşmasını nasıl engelleyebiliriz?" sorusunu sordu.

 

Ülkesinin 'tam anlamıyla bağımsız olmadığını' söyleyen Esad, bu nedenle Rusya, İran ve Lübnan'dan askeri yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

 

Esad, "Onlar bizi değil, kendilerini savunmak için geldi" dedi. ABD ve Rusya öncülüğünde varılan ateşkes, Suriye'de üç gün önce başladı.

 

Ehlader Haber


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler