22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:30
21-10-2015
  

Esad ve Putin Kremlin'de Görüştü

Rusya'nın attığı siyasi adımlar krizin trajik bir senaryoya dönüşmesini engelledi...

Facebook da Paylaş


 

Kremlin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova'da, Putin ile bir araya geldiğini duyurdu. Moskova ziyareti, 2011'den bu yana Beşar Esad'ın bilinen ilk yurt dışı ziyareti. Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Salı akşamı Moskova'ya giden Esad, Vladimir Putin ile görüştü.

 

Esad ve Putin'in, "terörist gruplarla mücadele" ve Rusya'nın hava saldırılarının devamını görüştüğünü açıklayan Kremlin sözcü Dmitry Peskov,  Beşar Esad'ın ne zaman Suriye'ye döneceği konusunda ise bir şey söylemedi.

Kremlin tarafından yayımlanan görüşme notlarına göre, Putin Rusya'nın Suriye'de siyasi çözüme hazır olduğunu ve barışçıl bir çözüm için diğer ülkelerle bu konuda 'yakından çalışabileceklerini' vurguladı. Rus lider, ayrıca "Siyasi çözüm sürecinde sadece askeri harekatlara değil terörizmle savaşa da katkıda bulunmaya hazırız. Suriye'deki askeri gelişmeler, uzun soluklu bir siyasi çözümün temelini oluşturuyor. Süreç tüm etnik, dini ve siyasi grupları kapsamalı" ifadelerini kullandı.

Yapılan ikili görüşmede Rusya'ya teşekkür eden Beşar Esad, "Suriye ve Suriye'nin bağımsızlığını savunduğunuz için teşekkürler. Rusya'nın attığı siyasi adımlar Suriye'deki krizin daha da büyüyüp trajik bir senaryoya dönüşmesini engelledi" dedi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler